×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Utrzymujący się obrzęk stawu u nastolatki

Pytanie nadesłane do redakcji

16-letnia córka miała obrzęknięte kolano przez jakieś dwa miesiące, USG wykazało znaczną ilość płynu, lekarz ortopeda specjalista medycyny sportowej płyn ściągnął i podał dostawowo 2 ml kolagenu. Płyn stawowy miał barwę żółtą, trochę mętną, na moją prośbę, aby przekazać ten płyn do badania laboratoryjnego, stwierdził, że nie ma takiej potrzeby, bo na oko widać, że jest to stan zapalny. Przepisał Nimesil na 9 dni, Repatil żel do smarowania i opaskę na kolano, mamy się pokazać za dwa tygodnie - chyba znowu wstrzyknie ten kolagen, bo jak zauważyłam podaje go wielu pacjentom i starszym, i młodym. Czy nie powinnam się martwić tym podawaniem dostawowo kolagenu i czy powinno się zrobić wcześniej badanie płynu, aby stwierdzić, jaki to był rodzaj zapalenia? A może nie iść już do tego lekarza, tylko jeśli nadal będzie obrzęk się utrzymywał lub powróci po jakimś czasie, to po prostu położyć się do szpitala i nie wydawać po 40 zł na zastrzyk (Collagen medical devices).

Odpowiedział

dr hab. med. Jerzy Sułko
Oddział Ortopedyczno-Urazowy
Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie

Moja odpowiedź będzie krótka, ale bardzo konkretna. Jeśli wywiad informuje lekarza, że obrzęk kolana (wysięk, czyli obecność płynu wewnątrz stawu) utrzymuje się przez dłuższy czas, a dwumiesięczny okres jest długi, to należy wykonać diagnostykę w pierwszej kolejności skierowaną na choroby reumatoidalne. U dzieci i młodzieży, utrzymujący się bez jednoznacznej przyczyny obrzęk stawu jest jednym z pierwszych objawów młodzieńczego reumatoidalnego zapalenia stawów (juvenile rheumatoid arthritis) lub młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów (juvenile idiopathic arthritis). Diagnostykę taką najlepiej, jeśli przeprowadzi specjalista w tej dziedzinie, czyli reumatolog.

Lekarz pierwszego kontaktu lub ortopeda, jeśli zdecyduje się na nakłucie stawu, to powinien to potraktować również diagnostycznie. Jeśli po 2 tygodniach, podczas kontroli kolano, będzie nadal obrzęknięte, to sugeruję bezwzględnie konsultację reumatologa!

Jeśli zaś mam krótko ustosunkować się do podawania kolagenu, to stosuje się go w leczeniu zmian zwyrodnieniowych - kolagen ma stymulować syntezę kolagenu na poziomie chrząstki stawowej, co poprawia ruchomość stawu. Raczej nie stosuje się go u nastolatków.

17.07.2014
Zobacz także
  • Rehabilitacja w młodzieńczym idiopatycznym zapaleniu stawów
  • Reumatoidalne zapalenie stawów
Inne pytania
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta