×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Mama dwójki dzieci chora na schizofrenię paranoidalną

Pytanie nadesłane do redakcji

Jaki może być długofalowy wpływ na dzieci, życie w domu z matką chorą psychicznie? Moja żona, matka 13-letniej córki i 7-letniego syna - naszych dzieci, cierpi na schizofrenię paranoidalną (rozpoznanie wstępne sprzed roku), psychiatra biegły sądowy stwierdził psychozę, urojenia i omamy pół roku temu. W mojej ocenie zaburzenia trwają od wielu lat, od ok. 4 z dużym nasileniem. Żona ma urojenia prześladowcze, otwarcie oskarża mnie, sąsiadów i inne osoby o próby zabójstwa, zastraszanie samochodami, kamery w domu, głosy zastraszające przez ściany od sąsiadów etc. Żona odmawia podjęcia leczenia, twierdzi, że to ja i inni jesteśmy psychopatami. Świadkami tych awantur są dzieci. Jak taka sytuacja może wpłynąć na psychikę dzieci? Co mogę zrobić dla ich dobra? Moje sądowe starania o przymusowe leczenie żony trwa już 12 miesięcy i brak jest postanowienia. Żona nie odbiera wezwań, nie stawia się w sądzie. Czy są grupy wsparcia dla rodzin w Piasecznie lub okolicy?

Odpowiedziała

mgr Dorota Ponikło
psycholog
Ośrodek Wczesnej Pomocy Psychologicznej w Krakowie

Państwa rodzina żyje pod dużą presją emocji wywołanych chorobą psychiczną. Zachowania żony i mamy spowodowane chorobą są trudne zarówno dla Pana, jak i dzieci, bo pochodzą od osoby najbliższej, która winna współtworzyć w domu atmosferę bezpieczeństwa, akceptacji i czułości. Jednak jej choroba nie pozwala na zrealizowanie i okazywanie uczuć macierzyńskich. Dramat tej sytuacji dotyczy każdego członka rodziny, także żony i mamy.

Ważne jest, aby pamiętać, że nie mamy tu do czynienia ze złą wolą, ale z zachowaniem, na które nie ma wpływu chora osoba. Łatwiej jest wtedy zmagać się z różnego rodzaju oskarżeniami, atakami złości, absurdalnymi opowieściami i wywoływaniem awantur. To, że żona nie ma poczucia swojej choroby, jest jednym z objawów tego schorzenia. Na Panu spoczywa wytłumaczenie dzieciom, co dzieje się z ich mamą i dlaczego tak się zachowuje. Wiedza o mamie ściągnie z dzieci poczucie winy, że to z ich powodu w domu są ciągłe awantury, a mama jest nieprzewidywalna w swoich reakcjach. Zrozumieją także Pana zachowanie wobec żony, staranie się o jej leczenie, dlaczego nie mogą tak żyć jak inne rodziny, razem spędzać czasu.

Dzieci kochają oboje rodziców nawet, kiedy są przez oboje lub jedno z nich krzywdzone. Mając wiedzę, co dzieje się z mamą i opiekę taty, będą mniej zagubione i nieporadne w ocenie otaczającej ich rzeczywistości.

Bardzo polecam, a wręcz namawiam Pana na kontakt z psychologiem, zarówno Pana, jak i dzieci. Pomoże Wam to uporać się ze specyfiką rodziny w jakiej żyjecie, na bieżąco rozwiązywać trudne sytuacje, nauczyć się radzić z własnymi emocjami. Najprościej dotrzeć do pomocy psychologicznej poprzez poradnie psychologiczno-pedagogiczne, które znajdują się w każdej gminie i nie trzeba żadnego skierowania, aby uzyskać poradę specjalisty. W takiej placówce poinformują Pana, gdzie w Piasecznie uzyskacie jako rodzina wsparcie.

Pozdrawiam
Dorota Ponikło

01.08.2014
Zobacz także
  • Schizofrenia – informacje dla rodzin pacjentów
  • Schizofrenia
Inne pytania
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta