×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Badania poprzedzające wskazanie do usunięcia migdałka gardłowego

Pytanie nadesłane do redakcji

Moja 4-letnia córka po RTG nosogardła została skierowana przez laryngologa do usunięcia migdałka gardłowego (ok. 75% przestrzeni światła jest zajęte przez migdał). Ma skierowanie na endoskopię nosogardła, a następnie mamy stawić się na kwalifikację do szpitala. Jednak dzisiaj odebrałam badania kału i się okazało, że występuje Candida sp. średnio liczna. Już w ubiegłym roku był problem z tym grzybem - córka przez 4 miesiące przyjmowała sterydy wziewne Nebbud na utrzymujący się w tym czasie kaszel, została wtedy przeleczona Nystatyną i wszystko przeszło, kaszel też. Obecnie od 2 miesięcy córka znów bierze Nebbud na kaszel, leczenie było skierowane na alergię, ale testy nie wykazały niczego. Alergolog ponownie skierowała nas do laryngologa. W tym roku, w okresie podawania Nebbudu podawałam też córce probiotyki, nie uchroniło jej to przed nawrotem (pomimo systematycznej higieny po każdym wziewie sterydu). Czy w związku z obecnością Candida operacja usunięcia migdałków jest bezpieczna - obawiam się zakażenia krwi tym grzybem? Mam również wątpliwości czy w obecnym stanie badanie endoskopowe nosogardła jest również bezpieczne, dziecko ma 4 lata, jeśli się ruszy i zostanie uszkodzona błona, również może dojść do zakażenia? Czy są jakieś wytyczne/wskazania postępowania lekarskiego w takich przypadkach?

Odpowiedział

dr hab. n. med. Tomasz Zatoński
specjalista otolaryngolog
Polimed - Specjalistyczna Przychodnia Lekarska we Wrocławiu

Szanowna Pani!
Badanie RTG nosogardła nie jest obecnie badaniem wykorzystywanym do kwalifikacji dzieci do zabiegu usunięcia migdałka gardłowego. Promieniowanie rentgenowskie niezbędne do wykonania badania RTG nosogardła jest szkodliwe dla młodego organizmu i zarezerwowane dla diagnostyki innych chorób niż przerost migdałka gardłowego. Wyniki zdjęć RTG głowy wykonywane w celu oceny obecności stanu zapalnego w obrębie nosa, zatok, czy przerostu migdałka gardłowego dają zarówno fałszywie dodatnie, jak i fałszywie ujemne wyniki. Złotym standardem w kwalifikacji do zabiegu usunięcia migdałka gardłowego jest natomiast endoskopia nosogardła.

Wynik badania kału nijak się ma do stanu mikrobiologicznego górnych dróg oddechowych. Kandydoza dolnego odcinka przewodu pokarmowego nie przesądza o obecności drożdżaków w obrębie nosa i nosogardła. Obecność drobnoustrojów Candida w kale nie wpływa także na ryzyko związane z zabiegiem usunięcia migdałka gardłowego.

Pisze Pani o podejrzeniu przerostu migdałka gardłowego postawionego na podstawie zdjęcia RTG, natomiast w dalszej części Pani listu pisze Pani o usunięciu migdałków!? Czy ma Pani na myśli usunięcie trzech migdałków, zarówno gardłowego, jak i podniebiennych? Jakie jest wskazanie do usunięcia migdałków w przypadku Pani czteroletniej córki? Nic Pani o tym nie wspomina i ciężko jest się do tego odnieść. Badanie migdałka gardłowego, którego Pani się obawia powinno być wykonane z użyciem miękkiego fiberoskopu. Ryzyko uszkodzenia błony śluzowej jest wtedy minimalne.

Najprostszą metodą prowadzącą do rozwiania Pani obaw i wątpliwości jest wykonanie badania mikrobiologicznego materiału pobranego z nosa, które poprzedzi badanie endoskopowe. W przypadku obecności flory fizjologicznej badanie endoskopowe można bezpiecznie wykonać. W przypadku obecności bakterii patologicznych lub wspomnianych Candida można przeprowadzić próbę eradykacji patogenu.

Powtórzę jednak, że badanie wykonane miękkim fiberoskopem jest bardzo bezpieczne. Dopiero po wykonaniu takiego badania będzie można poinformować Panią o obecności wskazań do zabiegu usunięcia migdałka gardłowego.

24.10.2014
Zobacz także
  • Usunięcie migdałków podniebiennych
  • Przerost migdałków podniebiennych u dzieci
  • Przewlekłe zapalenie migdałków podniebiennych
  • Przerost migdałków u dzieci
  • Wskazania do usunięcia migdałków podniebiennych
Inne pytania
  • Skórna reakcja alergiczna na antybiotyk
  • Nieregularne cykle u nastolatki
  • Ulewanie u dzieci
  • Przyczyny pojawienia się krwi w stolcu u dzieci
  • Drętwienie kończyn u nastolatków - etiologia diagnostyka, różnicowanie
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta