×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Postępowanie przy podejrzeniu bezdechu u niemowlęcia

Pytanie nadesłane do redakcji

Niedawno urodziłam córkę, teraz ma 3,5 miesiąca. Po starszym dziecku mamy elektroniczną nianię Angelcare. W przypadku starszego syna nie ani razu nie włączył się alarm, natomiast u córki prawie co noc dzwoni. Zasygnalizowałam ten problem pediatrze, ale ona stwierdziła, że jeśli dziecko nie robi się sine, to nie ma bezdechu. Skoro tak, dlaczego na monitorze oddechu co noc włącza się alarm? Co robić, gdzie się udać? Niemowlę po włączeniu się alarmu muszę szturchnąć, aby zaczęło oddychać.

Odpowiedziała

lek. med. Katarzyna Jamruszkiewicz
specjalista medycyny rodzinnej
Poradnia Lekarza POZ
Szpital Specjalistyczny im. Rydygiera w Krakowie

Ciężko stwierdzić, czy Pani córka ma rzeczywiście bezdechy. Nie wiem jak długo trwa okres, przez jaki dziecko nie oddycha. Czy zdarza się to wielokrotnie w ciągu nocy? Czy dodatkowo zauważa Pani jakieś niepokojące objawy, zarówno podczas okresu w jakim dziecko nie oddycha, jak i w ciągu jego aktywności? Czy córeczka rozwija się prawidłowo? Czy były jakieś problemy w ciąży, podczas porodu lub po urodzeniu się dziecka? Czy córeczka urodziła się o czasie. Czy system do monitorowania jest dobrze podłączony i sprawny?

Bezdech jest brakiem przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Może wynikać z tak zwanej obturacji, czyli zwężenia w obrębie dróg oddechowych. Takie zwężenie może być wywołane wieloma czynnikami, np. obrzękiem, nadmiarem wydzieliny w przebiegu infekcji czy alergii, przerostem tkanki chłonnej (migdałki), wiotkością mięśni. Bezdech może mieć również pochodzenie centralne, czyli wynikać z nieprawidłowości w obrębie układu nerwowego - zwykle jest to jego niedojrzałość, spotykana zwłaszcza u wcześniaków, noworodków i najmłodszych niemowląt.

W przypadku podejrzenia bezdechów niezbędna jest obserwacja dziecka czasem w warunkach domowych, niekiedy konieczna jest hospitalizacja. Proszę uważnie obserwować córeczkę, postarać się zmierzyć czas trwania okresu, przez jaki dziecko nie oddycha.

Bezdechy mogą występować u zdrowych niemowląt i nie zawsze wymagają pilnej interwencji. Jeśli jednak są one długie i częste, nieregularne lub towarzyszą im inne objawy, np. sinica, wiotkość, należy wdrożyć diagnostykę i czasem wspomóc oddychanie dziecka. Krótkotrwałe (do 15 s) bezdechy nie wymagają interwencji (dziecko zaczyna samo oddychać). Jeśli bezdech trwa dłużej, należy zastymulować dziecko do oddychania (np. podnieść z łóżeczka), a jeśli nie przynosi to rezultatu wezwać zespół ratownictwa medycznego i rozpocząć reanimację.

20.03.2015
Zobacz także
  • Bezdech
  • Bezdechy u noworodków
  • Zespół zaburzeń oddychania
Inne pytania
  • Nieregularne cykle u nastolatki
  • Jak prognozuje się wzrost chłopców i dziewcząt?
  • Pocenie się dziecka podczas zasypiania
  • Wpływ nowego otoczenia na zachowanie niemowlęcia
  • Postępowanie przy mokrym kaszlu u niemowląt
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta