×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Problemy z laktacją – jak pobudzić laktację?

prof. dr med. Violetta Skrzypulec-Plinta
ginekolog położnik, endokrynolog, seksuolog
Kierownik Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Pytanie nadesłane do redakcji

Jestem mamą 5-tygodniowego dziecka i ciągle mam problem z laktacją. W szpitalu po porodzie zostałam dłużej, bo Mały miał zapalenie płuc i okazało się wówczas, że bardzo traci na wadze, dlatego zalecono dokarmianie. Dowiedziałam się o dokarmianiu po fakcie, nikt mnie nie raczył o to zapytać. Mimo że przystawiałam dziecko do piersi tak często, jak to tylko było możliwe (kilka dni malec dosłownie „wisiał” mi na piersi), po dziś dzień nie przyniosło to żadnych rezultatów, bo pokarmu jest jak na lekarstwo, więc dziecko jest dokarmiane. Piję dużo wody mineralnej, herbatki laktacyjne, dobrze się odżywiam, przyjmuję nawet leki homeopatyczne, a jak przystawiam dziecko, to ssie może łącznie 5-8 min z obu piersi, a później płacze, szarpie pierś, widać, że jest głodne, bo zjada z butelki ok. 60 ml po każdym karmieniu. Jedynie w nocy tego pokarmu jest odrobinę więcej, ale wówczas mam dłuższą przerwę między karmieniami. Wszędzie jest napisane, żeby jak najczęściej przystawiać dziecko, ja tak właśnie robię od ponad miesiąca, a pokarmu mam coraz mniej. W poradni laktacyjnej i od położnej usłyszałam: podać butelkę. Co dalej? Zakupić laktator?

Odpowiedź

Rzeczywiście częste przystawianie dziecka do piersi daje duże szanse na wytworzenie przez organizm matki odpowiedniej dla dziecka ilości pokarmu. Jednak tylko prawidłowa stymulacja gruczołu piersiowego pozwala na produkcję właściwej ilości pokarmu. Istotny jest również tzw. pierwszy kontakt, czyli przebieg pierwszych chwil po porodzie: czy malec był przystawiony do piersi tuż po urodzeniu, czy miał możliwość ssania piersi bez przeszkód w pierwszych dwóch godzinach po narodzinach. Tak czy inaczej na tym etapie laktacji, czyli 5 tygodni po porodzie, myślę, że można spróbować zwiększyć poziom laktacji. Do 6 tygodni po porodzie laktacja jest cały czas nieustabilizowana i można stymulować w dużej mierze ilość wytwarzanego pokarmu. Proponowałabym poszukać polecanego, sprawdzonego doradcy laktacyjnego, który po ocenie sposobu przystawienia dziecka do piersi, mechanizmu ssania i prawidłowości aktu karmienia zaproponuje sposób postępowania.

Zadaje Pani pytanie o zakup laktatora - w tej sytuacji, gdy ma Pani dziecko w domu i malec prawidłowo ssie pierś, laktator nie jest potrzebny. W opisanej przez Panią sytuacji laktator znalazłby zastosowanie tylko pomiędzy karmieniami nocnymi, gdy pokarmu jest więcej, a malec śpi dość długo - wtedy, gdy piersi napełnią się mlekiem lub dziecko przesypia 2,5-3 godziny należałoby odciągnąć pokarm w celu stymulacji produkcji większej ilość pokarmu. W nocy fizjologicznie produkcja mleka się zwiększa, jest ono bardziej kaloryczne, a stymulacja gruczołu piersiowego podczas nocnych karmień powoduje zwiększenie ilości pokarmu i utrzymanie laktacji na właściwym poziomie. Tak więc, przy zbyt małej ilości pokarmu należy zwiększyć częstość karmień nocnych, a nie zmniejszać ich częstotliwość.

Proszę spróbować zwiększyć poziom laktacji poprzez odpowiednie przystawianie dziecka z piersi do piersi podczas jednego aktu karmienia w systemie:
7 min (lewa pierś) - 7 min (prawa pierś),
5 min (lewa pierś) - 5 min (prawa pierś),
3 min (lewa pierś) - 3 min (prawa pierś),
1 min (lewa pierś) - 1 min (prawa pierś).
Taki sposób karmienia dość skutecznie stymuluje piersi i zaspokaja dziecko.

Natomiast jeżeli dziecko ssie niezbyt aktywnie i to jest przyczyną zbyt małej produkcji pokarmu - należałoby zweryfikować sposób przystawiania dziecka do piersi, uchwycenie brodawki i otoczki w buzi dziecka - tego dokona doświadczony pediatra, położna lub doradca laktacyjny.

Proszę pamiętać, że zdrowe odżywianie, ilość wypijanego płynu ma znaczenie w procesie produkcji pokarmu, ale tylko prawidłowa stymulacja piersi poprzez dobrze ssące dziecko zwiększa i utrzymuje laktację na wysokim poziomie.

29.10.2012
Wybrane treści dla Ciebie
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta