×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Rogowacenie mieszkowe

Pytanie nadesłane do redakcji

Mój półtoraroczny synek od jakiegoś czasu na policzkach na drobne krostki, policzki są czasami zaróżowione, a na dworze czerwone, skóra jest szorstka. Ma to już od kilku miesięcy, lekarz polecił nam różne kremy m.in. Oilatum, Linomag z cynkiem (on najbardziej pomagał, bo się zmniejszały krostki). Ostatnio byliśmy u dermatologa i zalecono krem Lipobase, ale nie widzę żadnego efektu po jego stosowaniu. Lekarka nie wspomniała, czy to może być jakaś alergia, kazała mi przyjść z dzieckiem dopiero jak skończę całą tubkę. Dziś po wyjściu na dwór na jednym policzku pojawiły się małe czerwone kropki, jest ich kilka w jednym miejscu... Nie wiem, czy to z zimna? Przed wyjściem smarowałam buzię kremem Iwostin na zimę, przeznaczonym dla dzieci – jak zawsze, czasami stosuję HIPP na zimę. Dodam, że nigdzie krostek nie ma, nie ma żadnych objawów. Czym to może być spowodowane? Czy jest to alergia? Powinnam iść do alergologa z synem albo zrobić jakieś badania? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

Odpowiedziały

dr hab. med. Dorota Jenerowicz
dr n. med. Adriana Polańska
Katedra i Klinika Dermatologii UM w Poznaniu

Opisywane przez panią objawy mogą świadczyć o występowaniu u dziecka rogowacenia mieszkowego. Jest to pospolicie występujące zaburzenie w obrębie mieszka włosowego, które dotyczy przede wszystkim ramion oraz ud, ale może również występować w obrębie policzków. W przebiegu rogowacenia mieszkowego obserwuje się drobne rogowe grudki, które sprawiają, że przy dotyku skóra staje się szorstka, sprawia wrażenie tarki. W leczeniu stosuje się głównie preparaty o działaniu złuszczającym, zawierające przede wszystkim mocznik. U najmłodszych dzieci (poniżej 5. rż.) zaleca się głównie preparaty z mocznikiem w stężeniach nieprzekraczających 5%. U starszych natomiast zastosowanie znajdują większe stężenia tej substancji.

Warto dodać, że rogowacenie mieszkowe może być jednym z wielu objawów towarzyszących atopowemu zapaleniu skóry. Choroba ta jest najczęstszym alergicznym schorzeniem skóry, które przebiega z intensywnym świądem całego ciała. W okolicy twarzy pojawia się już u kilkumiesięcznych dzieci w postaci zmian rumieniowo-złuszczających, a nie krostkowych. Diagnostyka alergologiczna u najmłodszych dzieci jest wskazana w przypadku związku pomiędzy pokarmem a pojawieniem się objawów (w tym skórnych) i w wieku 1,5 roku może jedynie polegać na oznaczeniu przeciwciał IgE we krwi pacjenta. Wykonanie skórnych testów punktowych można rozważyć po ukończeniu 5. roku życia.

01.02.2013
Inne pytania
  • Ból piersi u nastolatki
  • Testy alergologiczne z krwi u 3-latka
  • Śluz w stolcu dziecka karmionego piersią
  • Salmonella – postępowanie po zakażeniu
  • Nadmierne owłosienie u nastolatki
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta