×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Alergia pokarmowa na białko mleka krowiego

Pytanie nadesłane do redakcji

U mojego syna stwierdzono AZS-eczema, gdy miał 3 tygodnie. Przeszliśmy na Bebilon pepti. Po roku odeszłam od Pepti, zaczęłam podawać normalne mleko modyfikowane. Z czasem jogurty i inne przetwory mleczne. Nic się nie działo przez 1,5 roku. Gdy chciałam przejść na mleko krowie, skóra zaczęła być sucha, ale pomyślałam, że może wysypka przejdzie po miesiącu , więc odstawiłam mleko, ale to nic nie dało, musiałam odstawić wszystkie przetwory mleczne. Moje pytanie brzmi: czy tak już zostanie, czy to tylko przejściowe? Czy przez to, że podałam krowie mleko może się stać tak, że już nie będzie mógł jeść jogurtów i innych rzeczy ? Po jakim czasie mogę spróbować podać np. jogurt?

Odpowiedziały

dr hab. med. Dorota Jenerowicz
dr n. med. Adriana Polańska
Katedra i Klinika Dermatologii UM w Poznaniu

Alergia pokarmowa na białko mleka krowiego jest zwykle pierwszą manifestacja kliniczną atopowego zapalenia skóry i powszechnie nosi nazwę skazy białkowej. Zwykle ujawnia się ok. 3. miesiąca życia w postaci zmian rumieniowo-złuszczających w okolicy policzków.

Zwykle obserwuje się ustępowanie nadwrażliwości pokarmowej z wiekiem, tj. pomiędzy 3. a 8. rokiem życia, co jest związane z dojrzewaniem układu immunologicznego i poprawą funkcji jelitowych. Mówi się, że dziecko „wyrasta” z alergii pokarmowej, natomiast znaczenie mogą zyskiwać alergeny powietrznopochodne, takie jak roztocze kurzu domowego, pyłki, pleśnie.

W sytuacji, którą pani opisuje u dziecka przeprowadzić dokładną diagnostykę alergologiczną – przede wszystkim oznaczenie alergenowoswoistych IgE w surowicy krwi w odniesieniu do białka mleka krowiego. Zastanawiające jest to, że wcześniej dziecko spożywało przetwory mleczne, takie przykładowo jak jogurty, a skóra wyglądała dobrze. Być może zatem za pojawienie się zmian skórnych odpowiadają jeszcze inne alergeny, chociażby powietrznopochodne, czyli roztocze kurzu domowego, pleśnie albo inne składniki pokarmowe, które znalazły się w diecie dziecka. Powinna Pani skonsultować się z pediatrą/dermatologiem pod kątem prawidłowego zdiagnozowania problemu.

27.02.2013
Inne pytania
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta