×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Co powoduje luźne stolce ze śluzem?

Pytanie nadesłane do redakcji

Witam, mój 20-miesięczny syn co jakiś czas ma problemy z brzuszkiem. Od urodzenia robi brzydkie kupki ze śluzem. Był 5 razy hospitalizowany. Po raz pierwszy do szpitala trafił, gdy miał 6 tygodni. Diagnoza: niskie przyrosty masy ciała, niedokrwistość. Po dwóch miesiącach karmienia piersią kazano mi przestawić syna na Nutramigen. Następny pobyt: obserwacja w kierunku alergii pokarmowej, niedokrwistość, obserwacja w kierunku wady serca (szmer nad sercem). Trzeci pobyt w szpitalu to: niedobór masy ciała, trudności w karmieniu, zakażenie enteropatogenne E.coli, obturacyjne zapalenie oskrzeli, infekcja wirusowa. Zalecenie: skierowanie na rehabilitacęe (wzmożone napięcie mięśniowe), zmiana mleka na Infatrini, kontrole w poradni gastroenerologicznej, kardiologicznej, neurologicznej. Kolejny pobyt - rozpoznanie: ostre zapalenie żołądkowo-jelitowe. Piąty pobyt to zapalenie płuc. Za każdym razem, gdy przechodzi jakąś infekcję ma silne wymioty i biegunki, które mimo ciągłego pojenia wodą doprowadzają do odwodnienia, jednak każde badanie w kierunku rotawirusa i adenowirusa jest ujemne. Minęło 10 dni od wyjścia z oddziału, a mój syn od wczoraj znów ma stany podgorączkowe i biegunkę. Podaję mu Dicoflor 30. Podczas ostatniego pobytu na oddziale wykonano mu badanie w kierunku celiakii - czekamy na wynik. W międzyczasie syn był skierowany do poradni chorób metabolicznych. Z częściowych badań wynikło, że ma zaburzenia przemiany mineralnej, zaburzenia przemian wapnia. Dostał wezwanie na kolejne badania. Prawdopodobnie zostaną wykonane w sierpniu. Czekamy także na testy płatkowe. Po ukończeniu roku zalecono mu mleko Clinutren. Bardzo proszę o poradę. Co powoduje te luźne stolce ze śluzem? Mają bardzo brzydki zapach (czasami mamy wrażenie, że cuchną zgnilizną, a kolor od szarego do zgniłozielonego). Zdarzają się gęste kolorowe stolce, ale to bardzo rzadko i są połyskujące (jakby zostały wysmarowane olejem). Z góry bardzo dziękuję. Pozdrawiam, Maria

Odpowiedziała

dr med. Dorota Gieruszczak-Białek
specjalista pediatrii, genetyki klinicznej
Klinika Pediatrii
Warszawski Uniwersytet Medyczny

Szanowna Pani!
Obawiam się, że nie sprostam wyzwaniu i nie postawię jednoznacznej diagnozy. Sądzę, że z uwagi zarówno na czas trwania dolegliwości, jak i różnorodność opisywanych przez Panią objawów synek wymaga diagnostyki w specjalistycznym ośrodku gastroenterologicznym i/lub metabolicznym. Jeżeli rzeczywiście w stolcach oddawanych przez syna znajduje się tłuszcz (a nie tylko stolec wygląda, jakby był pokryty tłuszczem), to konieczne jest wykluczenie mukowiscydozy. Co prawda, większośc przypadków tej choroby zostaje wykryta w badaniach przesiewowych wykonywanych po urodzeniu (w książeczce zdrowia powinna znajdować się naklejka o pobraniu tych badań), to jednak nie wszystkie. W związku z tym warto tę chorobę w procesie diagnostycznym uwzględnić.

Jak wspomniałam, jeżeli dotychczasowe próby postawienia diagnozy nie przyniosły efektu, proszę poprosić pediatrę o skierowanie do ośrodka specjalitycznego.

15.07.2013
Wybrane treści dla Ciebie
  • Zaburzenia lękowe u dzieci i młodzieży
  • Autyzm
  • Nadczynność tarczycy u dzieci
  • Łojotokowe zapalenie skóry u dzieci (wyprysk łojotokowy)
  • Ostre wirusowe zapalenie wątroby u dziecka
  • Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dzieci
  • Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego u dzieci
  • Zaburzenia depresyjne u dzieci i młodzieży
  • Stolec – zmieniony wygląd
  • Alergia pokarmowa u dzieci
Inne pytania
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta