×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Przyczyny pojawienia się krwi w stolcu u dzieci

Pytanie nadesłane do redakcji

Witam, od jakiegoś czasu u mojego prawie 4-letniego synka pojawia się krew, takie błonki krwiste w stolcu, jest tego mało, syn wypróżnia się co 2-3 dni, nie boli go brzuszek, nic mu poza tym nie jest, nie narzeka na brak apetytu, te stolce z krwią nie są za każdym razem, nie wymiotuje, wszystko inne jest w porządku, jakiś czas temu robiłam mu badania, morfologia, mocz i kał na krew utajoną, ale wszystkie wyniki wyszły dobrze. Sama już nie wiem, nasza pediatra mówi, że czasami tak jest przy dłuższym braku wypróżnienia, ale boję się, żeby czegoś nie przegapić! Co dalej robić, jaka może być przyczyna? A dodam, że historia z krwią w zaczęła się od biegunki, która miała miejsce jakieś 3 miesiące temu, ale dostał nifuroksazyd i przeszło.

Odpowiedziała

dr med. Dorota Gieruszczak-Białek
specjalista pediatrii, genetyki klinicznej
Klinika Pediatrii
Warszawski Uniwersytet Medyczny

Szanowna Pani
Warto zacząć od obejrzenia okolicy odbytu - niestety zdarza się, że dziecko odmówi współpracy w tej kwestii. W takim wypadku należy poprosić o pomoc pediatrę, który sprawdzi, czy nie ma zmian wokół odbytu i jednocześnie oceni, czy u syna nie występuje szczelina odbytu (pęknięcie błony śluzowej), która jest częstą przyczyną występowania krwi w stolcu.

Uszkodzenie błony śluzowej może być spowodowane zaparciem lub wstrzymywaniem oddawania stolca. Problem ten pojawia się u dzieci rozpoczynających edukację przedszkolną lub szkolną. Niechęć do korzystania z toalety w miejscach publicznych powoduje, że proces defekacji jest zaburzony. Warto sprawdzić, czy tak właśnie nie dzieje się w przypadku Pani synka.

Jeżeli problem będzie sie powtarzał, pediatra z pewnością zleci podstawowe badania w celu sprawdzenia, czy nie doszło do niedokrwistości spowodowanej powtarzającym się krwawieniem, a także - czy przyczyną krwawienia nie są zaburzenia krzepnięcia.

Nie pisze Pani, jak często ten problem pojawia się u syna i czy towarzyszą temu inne dolegliwości (biegunka, bóle brzucha, chudnięcie). Gdyby tak było, potrzebna jest pilna konsultacja pediatry lub gastrologa i być może badanie endoskopowe w celu wykluczenia zapalenia jelit.

Endoskopia, czyli oglądanie odbytnicy i jelita grubego za pomocą specjalnego wziernika, może być również konieczne, jeżeli nie uda się innymi, nieinwazyjnymi metodami wyjaśnić przyczyny krwawienia.

Na zakończenie chcę podkreślić, że o ile krew w stolcu może być skutkiem zakażenia przewodu pokarmowego, co zwykle wiąże się z ostrą biegunką, to stosowanie w takim przypadku nifuroksazydu nie ma żadnego uzasadnienia.

03.09.2013
Wybrane treści dla Ciebie
  • Smolisty, czarny stolec: przyczyny i leczenie
  • Stolec ołówkowaty – czy to objaw raka?
Inne pytania
  • Salmonella – postępowanie po zakażeniu
  • Wargi sromowe w okresie dojrzewania
  • Leki na kolkę
  • Szczekający kaszel u dziecka
  • Refluks żołądkowo-przełykowy u niemowląt
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta