6 marca 2015 roku
poczta
zaloguj się
 
Pediatria - Medycyna Praktyczna: Lekarze pacjentom
medycyna praktyczna dla pacjentów

Skręcenie stawu kolanowego u nastolatka – postępowanie

Poleć:
Udostępnij:
19.12.2013

Pytanie nadesłane do redakcji

Mam 14 lat. Rok temu w lutym doznałam na WF pierwszej kontuzji kolana, nie była zbyt poważna, gdyż było to stłuczenie. Miałam nogę w szynie ok. tygodnia. Potem było wszystko dobrze. Ponad 3 tygodnie temu znowu na lekcji WF-u doznałam kontuzji tego samego kolana. Biegłam z piłką, kolega zgiął nogę i podstawił ją tak, że moje kolano uderzyło w jego, po czym odbiłam się drugą nogą i tym samym kolanem, którym uderzyłam w kolegę, upadłam na ziemię (kolano było zgięte, to samo, które było stłuczone w lutym). Pojechałam do szpitala i tam powiedziano mi, że to jest lekkie skręcenie, żeby smarować jakąś maścią, nosić opaskę i wypisano zwolnienie na 2 tygodnie z wf. Po 2 tygodniach zaczęłam ćwiczyć w opasce uciskowej, ale kolano było niestabilne, uciekało i bolało. Po trzech tygodniach od wizyty w tym szpitalu pojechałam do lekarza ortopedy (byłam już u niego z płaskostopiem i problemami z kręgosłupem), on dał mi skierowanie na rehabilitację, która zaczyna się 4 lutego 2014 r. i powiedział, że może być zerwane tylne więzadło, ale USG należy wykonać we własnym zakresie. Mama umówiła mnie na USG, nie na NFZ, czyli odpłatnie dopiero na 7 stycznia 2014 r. Ponad miesiąc czekania na USG ... Kolano mnie bardzo boli (ledwo nim poruszam po kąpieli ). Coś w nim przeskakuje, nie mogę go zgiąć lub wyprostować, jak chodzę to mnie kłuje, boli, a na wf. opaska uciskowa nic nie pomaga, wydaje mi się też, że tak minimalnie jest to kolano spuchnięte... Nie wiem, co mam robić. A jeżeli się okaże, że naprawdę mam zerwane to więzadło, to co mnie czeka i czy będę miała tę rehabilitację w lutym.

Odpowiedział

REKLAMA

dr hab. med. Jerzy Sułko
Oddział Ortopedyczno-Urazowy
Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie

Z wywiadu, czyli opisu urazów kolana i udzielonej pomocy lekarskiej wynika, że doznałaś mniej groźnego skręcenia stawu kolanowego. Polega to na naciągnięciu torebki stawowej i więzadeł. Zazwyczaj leczenie zachowawcze sprowadza się do unieruchomienia stawu (na ok. 3–4 tyg.) i następnie ćwiczeń. Z doświadczenia wynika, że dolegliwości ustępują w ciągu kilku następnych tygodni – pacjent czuje się dobrze, kolano nie boli i w zasadzie wszystko wraca do normy.

Wizyta u lekarza ortopedy z kolei sugeruje uszkodzenie więzadła krzyżowego, efektem czego jest niestabilne kolano. Piszesz, że masz takie odczucie, właśnie niestabilności. Lekarz zaś, jeśli bada chorego i jego kolano, może podejrzewać klinicznie uszkodzenie więzadła. W przypadku podejrzenia uszkodzenia więzadła krzyżowego wskazane jest w pierwszej kolejności wykonanie USG kolana. Jeśli nie stwierdza się cech uszkodzenia wiązadła, to wskazana jest rehabilitacja.

Jeśli istnieją wątpliwości lub rozbieżność opinii między oceną kliniczną i wynikiem badania USG, to należy rozważyć badanie bardziej zaawansowane, czyli diagnostykę obrazową za pomocą magnetycznego rezonansu (MRI). To ostatnie badanie pozwala na ocenę struktur kostnych i tkanek miękkich, a więc w obrębie kolana łąkotek i więzadeł.

W przypadku uszkodzenia – "zerwania" więzadła – chory zostaje poddany leczeniu operacyjnemu, polegającemu na rekonstrukcji więzadła, a rehabilitacja następuje po leczeniu operacyjnym.

Na koniec swojego rozbudowanego pytania piszesz, że "Kolano mnie strasznie boli (i ledwo nim poruszam po kąpieli. Coś w nim przeskakuje". Takie objawy z kolei bardziej mogą sugerować obecność jakiejś przeszkody w kolanie, co może być spowodowane pourazowym uszkodzeniem (np. złamaniem podchrzęstnym nasady kości) lub inną chorobą kolana (np. wydzielająca martwica kostno-chrzęstna). Trudno jest mi powiedzieć coś więcej i konkretniej, jeśli nie badałem pacjenta i jest brak badań diagnostycznych. To tylko moje przypuszczenia.

Uważam, że badanie ultrasonograficzne jest wartościowe i sugeruję jego wykonanie. Do rozważenia pozostaje też zasięgnięcie opinii jeszcze jednego lekarza.

Poleć:
Udostępnij:

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

 

Lekarze odpowiadają na pytania

 • Czy z przeziębionym dzieckiem mogę wychodzić na dwór?
  Czy można wyjść z dzieckiem na dwór, gdy jest trochę przeziębienie, tzn. ma katar i lekko kaszle, ale nie ma zapalenia płuc ani oskrzeli i nie gorączkuje.
 • Leczenie i diagnostyka glistnicy
  Proszę o pomoc odnośnie do glisty ludzkiej u 4,5-rocznej dziewczynki. 04.12.2014 r. dostała Zentel, po 3 tyg. drugą dawkę Zentelu. Od 25.12.2014 r. przez siedem nocy były wymioty i bóle brzucha. Ponowne badania znowu wykazały glistę. 31.12.2014 r. lekarz przepisał Vermox 2x1 przez trzy dni, po dwóch tygodniach wyniki badań były takie same. Kolejna dawka Veroxu 2x1 przez trzy dni. Po kolejnych dwóch tygodniach znowu wróciły wymioty i bóle brzucha.
 • Niedoczynność przysadki mózgowej
  Moja córka ma 14 lat i ma niedoczynność przysadki mózgowej. Czy to groźne i co to za choroba?
 • Torbielki w splocie naczyniówkowym i przestrzenie przymózgowe
  Synek do 8. miesiąca w rozwoju ruchowym był leniwy, potem ruszył naraz z pełzaniem, siadaniem, a potem raczkowaniem i wstawaniem. W 6. miesiącu ze względu na to, że się nie przewracał na plecy i brzuszek wykonałam USG przezciemiączkowe. Wtedy wszystko było ok., z wyjątkiem torbielki 4 mm, w lewym splocie naczyniówkowym.

Zobacz, gdzie się leczyć

Lekarz specjalista
Pediatra
Szukaj
Szpitale, przychodnie, gabinety
Pediatria
Szukaj

Zadaj pytanie ekspertowi:

Lekarze komentują