Zbrodnia na polskich dzieciach

Zbrodnia na polskich dzieciachOceń:
(1.00/5 z 1 ocen)
Jurek Owsiak
facebook.com/jerzyowsiak

Panie Ministrze, jeśli proponowana przez Ministerstwo Zdrowia obniżka wycen procedur neonatologicznej, kardiologicznej i kardiochirurgicznej o 60% dojdzie do skutku, będzie zbrodnią na polskich dzieciach - pisze Jurek Owsiak.


Fot. Zorro2212 [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Wprowadzenie tych zmian spowoduje roczną stratę przychodów dla głównych szpitali pediatrycznych w Polsce: o 11 milionów dla Instytutu Matki Polki w Łodzi, o 10 milionów w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie i o 7,5 miliona dla Szpitala w Prokociumiu. W praktyce oznacza to, że placówki te będą miały o tyle mniej pieniędzy na leczenie dzieci.

W życiu nie myślałem, że, reprezentując Fundację, która od 25 lat całą swoją siłą i możliwościami najmocniej wspiera działy medycyny dziecięcej, zaopatrując szpitale w supernowoczesny sprzęt, będę musiał użyć tak mocnych słów w korespondencji do Ministra Zdrowia.

Przez te 25 lat było różnie. Spontaniczny, ale także nieśmiały pierwszy Finał WOŚP pomógł kardiochirurgii dziecięcej. Wtedy tych kilkanaście zakupionych przez nas urządzeń to była kropla w morzu potrzeb. Dzisiaj, nasze dobrze przygotowane zakupy w oparciu o konsultacje z lekarzami ze wszystkich ośrodków leczących noworodki, niemowlęta i dzieci, przynoszą wymierne efekty w postaci, już nie tylko pojedynczych urządzeń, ale wprowadzania najnowocześniejszych technologii medycznych ratujących życie i zdrowie dzieci, a także możliwość prowadzenia ogólnonarodowych programów medycznych. W odróżnieniu być może od Pana, Panie Ministrze, my rozmawiamy i spotykamy się z lekarzami na co dzień. Odwiedzamy też oddziały, aby przyjrzeć się pracy lekarzy i personelu medycznego. Chcemy mieć 100% pewności, że to, co robimy, ma sens i przynosi super efekty.

Po 25 latach mogę stwierdzić, że m.in. polskie bardzo dobre wyniki we współczynniku umieralności okołoporodowej, które mamy niższe (aż trudno uwierzyć!) niż w Niemczech i Szwecji, są wynikiem super pracy lekarzy, personelu medycznego, wypracowanych procedur i - pozwolę sobie z całą pewnością stwierdzić - jest to efektem zakupionego przez Fundację WOŚP sprzętu. Jeżeli Pan zdecyduje się na okrojenie kosztów, to ten ogromny wysiłek całego narodu zostanie narażony na niepowetowane straty.

Nie boję się powiedzieć, że mówimy tu o życiu i zdrowiu najmłodszych Polaków. We wszystkich rozmowach z lekarzami z intensywnej terapii noworodka już od kilku lat spotykamy się z twierdzeniem, w którym przewija się obawa przed jednym - zamrożeniem finansów szpitala. Wynika to z całorocznej pracy i poniesionych kosztów, które przekraczają ustalone limity. Tak się zdarza, że słyszymy publiczne apele największych, czołowych polskich szpitali dziecięcych, które, znajdując się w „pułapce” finansowej grożą, że nie będą przyjmowały pacjentów. Przecież nikt tych kosztów w jakiejś samowolce nie zwiększa w nieskończoność. A na końcu to ilość pacjentów określa poniesiony wysiłek finansowy szpitala. Jak dotąd żaden nie zamknął przed pacjentami swoich drzwi. A Pan jeszcze rozważa możliwość ograniczenia tych już z trudem utrzymywanych kosztów o dalsze 60%.

Trudno się kopać z koniem. To Pan jest Ministrem, Pan jest władzą, a ja, obywatel tego kraju, przyzwyczaiłem się, że decyzja może po prostu zapaść i natychmiast wejść w życie. Zapewniam Pana, że Fundacja WOŚP nadal będzie robiła wszystko, żeby dbać o ŻYCIE I ZDROWIE POLAKÓW. Dzisiaj piszę do Pana o najmłodszych Polakach, ale mógłbym również w podobnym tonie napisać list o tych najstarszych.

Na końcu i tak - po raz kolejny, niestety - tak ważne decyzje podejmowane są z minimalną konsultacją ze środowiskiem lekarskim, o czym świadczą wypowiedzi wybitnych polskich neonatologów. Pieniądze na szpitale są publiczne i proszę o tym pamiętać.

Data utworzenia: 01.03.2017
Zbrodnia na polskich dzieciachOceń:
(1.00/5 z 1 ocen)
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu
    • Do rozumku
      2017-03-16 11:05
      Szpitale zbiednieją ? - iście zbrodnicze myślenie Owsiaka, skoro tak określa działanie Min. Zdrowia. Mniejsze ceny to więcej badań, a więcej badań to więcej uratowanych i wyleczonych dzieci. O jakie interesy martwi się Owsiak ? Nie jestem wrogiem Owsiaka ale takiego myślenie a właściwie działania na niekorzyść dzieci.odpowiedz

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Aplikacja Moje Dziecko

Korzystając ze stron oraz aplikacji mobilnych Medycyny Praktycznej, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz zgodnie z polityką Medycyny Praktycznej dotyczącą plików cookies