MZ: Rezydenci pediatrii będą dyżurować na SOR i w NPL

Małgorzata Solecka
Kurier MP

Zmieniają się zasady specjalizacji z pediatrii. Część szczegółowa specjalizacji przewiduje, że dyżury do specjalizacji młodzi lekarze będą mogli realizować nie tylko w macierzystym oddziale, ale również na izbach przyjęć, na SOR i w poradniach NPL przy szpitalu. Rezydenci nie kryją zaskoczenia i oburzenia, zwłaszcza że zmiany mają dotyczyć również tych lekarzy, którzy specjalizację już zaczęli.

Fot. Piotr Michalski / Agencja Gazeta

Informacja o zmianach w programie specjalizacji została przekazana przez konsultanta krajowego ds. pediatrii, prof. Teresę Jackowską, w mediach społecznościowych tuż przed weekendem.

Gdyby nie wpis na Facebooku, wiadomość mogłaby w ogóle do rezydentów nie dotrzeć, bo zmiana została wprowadzona tylko na jednej stronie – teoretycznie obowiązuje program specjalizacji, zaakceptowany w 2014 roku przez ministra Bartosza Arłukowicza, z jedną – istotną zmianą. Wkrótce lekarze będą mogli być kierowani na dyżury tam, gdzie już w tej chwili szpitalom najtrudniej jest zapełnić braki kadrowe, a od stycznia – gdy przestanie obowiązywać duża część klauzul opt-out, o znalezienie chętnych do dyżurów może być jeszcze trudniej.

Na razie nie ma informacji, żeby podobne zmiany miały być wprowadzane w programach innych specjalizacji. Być może dlatego, że część rezydentów z innych specjalizacji już w tej chwili może pełnić i pełni dyżury (w ramach specjalizacji) np. na izbach przyjęć i SOR-ach. Prawdopodobnie ministerstwo chce w ten sposób rozwiązać jeden z problemów, jakie ujawniły się – zwłaszcza w poradniach tzw. „wieczorynki” – po wprowadzeniu sieci szpitali. W wielu miastach wieczorami i w weekendy bardzo trudno o poradę pediatry, przeciw czemu protestują rodzice.

Lekarze nie mają wątpliwości: ministerstwo chce zmniejszyć skalę problemów, jakie w związku z brakami kadrowymi ujawnią się w szpitalach w ciągu kilku tygodni. Takie stanowisko podzielają również ci, którzy co prawda przyznają, że dyżury zwłaszcza na SOR to znakomita lekcja „prawdziwej medycyny”, ale podkreślają, że moment wprowadzenia zmiany trudno uznać za przypadkowy.

MP.PL skierowała do resortu zdrowia pytanie, kogo będą obowiązywać nowe zasady odbywania specjalizacji z pediatrii i czy w najbliższym czasie są planowane zmiany w programach innych specjalizacji.

Data utworzenia: 28.11.2017
MZ: Rezydenci pediatrii będą dyżurować na SOR i w NPLOceń:
Zobacz także
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu
    • Rafał
      2017-11-28 14:50
      No to jeden z wyraźnych komunikatów dla młodych lekarzy co w tym kraju z lekarzami sie robi. Nikt nas nie szanuje więc jak się sami nie poszanujemy to nic z tego nie będzie ...odpowiedz

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.