Kraków – szpital w Prokocimiu ogranicza operacje

Gazeta Wyborcza, Gazeta Krakowska

Od 18 grudnia operacje w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu zostaną drastycznie ograniczone. Klauzule opt-out wypowiedzieli anestezjolodzy.

Fot. Jakub Włodek / Agencja Gazeta

„W związku z wypowiedzeniem klauzuli opt-out i brakiem możliwości zabezpieczenia całodobowej opieki anestezjologicznej na obecnej liczbie stanowisk intensywnej terapii, od dnia 18 grudnia 2017 roku konieczne jest czasowe zmniejszenie liczby stanowisk intensywnej terapii z 40 do 22.

W związku z tym w przypadku wszystkich pacjentów, u których po zabiegu operacyjnym przewiduje się pobyt na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii, zabieg może być przeprowadzony po upewnieniu się dostępności stanowiska na OAIT” – do takiej informacji wysłanej kierownikom klinik w szpitalu dotarła krakowska „Gazeta Wyborcza”.

– Sytuacja jest bardzo trudna. Spodziewamy się, że będzie nasilać się w całej Polsce – mówi „GW” dyrektor, prof. Krzysztof Fyderek. – W związku z tym, że nie jesteśmy w stanie zapewnić całodobowej opieki anestezjologów, zmniejszyliśmy liczbę stanowisk intensywnej operacji o 18 miejsc. 16 z nich wejdzie w struktury oddziału kardiochirurgii dziecięcej. W ten sposób zwiększamy liczbę stanowisk wzmożonego nadzoru na innym oddziale.

– W styczniu będziemy starali się ściągnąć dodatkowych anestezjologów z innych ośrodków, ale na to są potrzebne pieniądze – mówi „Gazecie Krakowskiej” prof. Janusz Skalski, kierownik oddziału kardiochirurgii dziecięcej w USD. – To nie jest problem, który moglibyśmy rozwiązać sami. Potrzebne są działania na poziomie rządowym, a ministerstwo zdrowia nic z tym nie robi.

Data utworzenia: 14.12.2017
Kraków – szpital w Prokocimiu ogranicza operacjeOceń:
(4.50/5 z 2 ocen)
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Aplikacja Moje Dziecko

Korzystając ze stron oraz aplikacji mobilnych Medycyny Praktycznej, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz zgodnie z polityką Medycyny Praktycznej dotyczącą plików cookies