×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

RPD oburzony praktykami szpitali

Katarzyna Lechowicz-Dy

Rodzice hospitalizowanych dzieci muszą mierzyć się z szeregiem problemów, m.in. pobieraniem przez szpitale opłat za pobyt bliskich – wskazał w czwartek Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak w piśmie do prezydenta Andrzeja Dudy. RPD zwrócił się o rozważenie inicjatywy ustawodawczej.

Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta

Rzecznik podniósł w liście, że ustawa o prawach pacjenta gwarantuje im podczas pobytu w szpitalu prawo do kontaktu osobistego, telefonicznego lub korespondencyjnego z innymi osobami. Pacjent – jak zaznaczył – ma także prawo do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej.

– Szpital ma obowiązek respektować prawa pacjenta i umożliwiać jego kontakt z bliskimi. Korzystanie z tego prawa jest szczególnie ważne w przypadku pacjentów małoletnich, kiedy sprawowanie opieki uzasadnione jest chorobą oraz wiekiem dziecka – napisał Rzecznik. Poinformował, że z niepokojem obserwuje trudności w pełnym realizowaniu tego ważnego, z punktu widzenia dobra dziecka, uprawnienia.

W myśl obowiązujących przepisów, jeśli przebywanie osób bliskich przy pacjencie powoduje dla szpitala dodatkowe koszty (związane z korzystaniem z łóżka, pościeli, odzieży ochronnej, mediów, wyżywienia), to ponosi je – jeśli chodzi o dziecko – przedstawiciel ustawowy (rodzic, opiekun). Szpital może, ale nie musi pobierać opłat. Przepisy prawa nie przewidują możliwości pobierania opłaty za samą obecność np. rodziców przy chorym dziecku, ponieważ nie w każdym przypadku taka obecność powoduje koszty dla podmiotu leczniczego.

– Dodatkowa opieka pielęgnacyjna sprawowana przez rodzica nie może być utożsamiana z wyręczaniem personelu szpitala w pielęgnowaniu czy udzielaniu świadczeń zdrowotnych małoletniemu pacjentowi. Stanowi to jednak ważny element dochodzenia dziecka do zdrowia – wskazał Rzecznik.

Jak podkreślił, obecność rodzica przy dziecku w trakcie jego hospitalizacji jest nieoceniona, co potwierdzają zarówno lekarze, jak i pedagodzy i psychologowie. Podniósł, że obecność rodzica wpływa na niwelowanie strachu i obaw dziecka związanych z pobytem w szpitalu; jest również niezwykle ważna w przypadku dzieci przewlekle i terminalnie chorych.

– Z uwagi na dobro dziecka, możliwość zagwarantowania mu możliwie najczęstszych i nieograniczonych kontaktów z osobami bliskimi jest zasadna i pożądana – podkreśla Marek Michalak.

RPD wskazał, że uprawnienie szpitali do pobierania opłaty „rekompensującej koszty związane z realizacją prawa pacjenta do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego” nie jest nowym uregulowaniem; rozwiązanie to funkcjonuje od wielu lat.

Rzecznik uważa, że kwestia pobierania opłat od rodziców za pobyt na oddziale przy łóżku dziecka powinna być potraktowana przez ustawodawcę priorytetowo. – W mojej ocenie należy podjąć prace legislacyjne gwarantujące osobom bliskim dziecka bezpłatny pobyt przy jego łóżku, w trakcie hospitalizacji – wskazał.

RPD podkreślił, że rodzice nie powinni ponosić z tego tytułu opłat, zwłaszcza, że dla wielu jest to trudna do pokonania bariera finansowa. – Obciążanie tymi kosztami rodziców nie jest także korzystne dla kształtowania odpowiednich relacji personelu medycznego z opiekunami dzieci i nie jest akceptowane społecznie – napisał.

W ubiegłym tygodniu minister zdrowia Łukasz Szumowski na spotkaniu z dziennikarzami podkreślał, że niedopuszczalne jest – jeśli nie wiąże się to z dodatkowymi kosztami – pobieranie opłat za pobyt w szpitalu rodziców lub opiekunów. – Każdy ma prawo do pobytu z dzieckiem i nie wolno pobierać za to opłaty – stwierdził. Jak dodał, płatne mogą być jedynie dodatkowe usługi, np. posiłek lub osobny pokój. – Dziecko, któremu w szpitalu towarzyszy rodzic lub opiekun, szybciej zdrowieje i są na to dowody naukowe – podkreślił Szumowski. Minister zapowiedział wprowadzenie ułatwień.

16.03.2018
Zobacz także
  • RPD: rodzic nie powinien płacić za pobyt przy chorym dziecku
  • Co dalej z rodzicami opiekującymi się dziećmi w szpitalach?
  • RPO o prawie rodziców do pobytu z dzieckiem w szpitalu
  • Rodzic przy łóżku - na czyj koszt?
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta