×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Do USC po światłowodzie

Jerzy Dziekoński
Kurier MP

Ministerstwo Zdrowia wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji wysłało dzisiaj do polskich porodówek list, w którym prosi o informowanie rodziców o możliwości zgłoszenia narodzin dziecka do USC poprzez usługę internetową. Jest to część domykania cyfrowych usług w ochronie zdrowia – stwierdził na dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski i minister cyfryzacji Marek Zagórski. Fot. JD / Kurier MP

Minister cyfryzacji Marek Zagórski poinformował dzisiaj, że poprzez uruchomioną od początku czerwca usługę zarejestrowano już blisko 6 tys. noworodków. To blisko 10 proc. urodzonych w ciągu ostatnich dwóch miesięcy dzieci w Polsce.

– Bardzo cieszę się, że ta usługa jest tak chętnie wykorzystywana przez Polaków. Od samego początku uważaliśmy, że jest to duże ułatwienie dla młodych rodziców – mówił szef resortu cyfryzacji. – Prawie 6 tys. to bardzo dobry wynik, ale chcielibyśmy, aby jeszcze więcej rodziców korzystało z tej usługi, dlatego zwróciliśmy się do dziennikarzy i do Ministerstwa Zdrowia. Chodzi o to, żeby informacja docierała do rodziców na pierwszej linii frontu, czyli w szpitalach – przekonywał Zagórski.

Urzędnikom zależy, żeby pakiet informacji dotarł przede wszystkim do młodych rodziców, którym urodziło się pierwsze dziecko.

Żeby z usługi skorzystać, trzeba spełnić jeden warunek – mieć założony profil zaufany. Według ministra, profil będzie również wykorzystywany przez rodziców podczas składania wniosków o świadczenia związane z rodzicielstwem, oferowane przez takie programy jak Dobry Start czy 500+.

Łukasz Szumowski, minister zdrowia przyznał, że sam kilkukrotnie już zastanawiał się, dlaczego nie może zgłosić narodzin dziecka on-line. – Już cztery razy rejestrowałem dzieci w różnych urzędach i zawsze zastanawiałem się, dlaczego mam jeździć po Warszawie, dlaczego nie mogę zrobić tego on-line, skoro już w szpitalu zgłosiłem nawet jakie jest imię dziecka – opowiadał minister zdrowia. – Dzisiaj rozesłaliśmy list do wszystkich jednostek z prośbą o informowanie rodziców o tym, że istnieje taka możliwość, że nie muszą już tułać się w tym szczególnym czasie, bo przecież jest mały człowiek w domu, który wymaga atencji i opieki.

Szumowski zaznaczył, że jest to usługa na styku usług publicznych. Przy okazji dodał jednak, że doskonale rozwijają się usługi cyfrowe funkcjonujące tylko po stronie ochrony zdrowia.

– Równocześnie bardzo dobrze działa e-recepta – przekonywał minister zdrowia. – Mamy już blisko 4 tys. wystawionych cyfrowo recept. Były takie obawy, że starsi pacjenci mogą być z tej usługi wykluczeni. Okazało się, że ponad połowa e-recept zrealizowana jest właśnie przez osoby starsze, które świetnie sobie z tym radzą.

Jako że e-recepta, według ministerialnych zapewnień, nie przynosi większych problemów, pilotaż po Siedlcach i Skierniewicach będzie rozszerzony o kolejne dwa miasta. Szef resortu zdrowia zdradził, że dotyczy to m.in. Polanicy Zdroju. E-recepta ma być uruchomiona w tym uzdrowisku jeszcze w tym roku. Na początku lipca MZ zdradził również, że pilotaż będzie od września prowadzony w Krynicy Górskiej.

Prof. Szumowski zapewniał, że dzięki wirtualnemu wystawianiu recept poprawi się bezpieczeństwo pacjentów.

– W systemach informatycznych można sprawdzić, czy zaordynowane leki nie wchodzą w interakcje. Widzi to jeszcze raz farmaceuta. Oznacza to redukcję błędów i zwiększenie poziomu bezpieczeństwa pacjentów – powiedział Łukasz Szumowski. – Poza tym, jeżeli będziemy mieli Internetowe Konto Pacjenta, które wejdzie już za chwilę, będzie można je udostępnić osobie bliskiej, dziecku, wnuczce czy wnuczkowi, którzy będą mogli sprawdzić, czy recepty zostały zrealizowane, czy leki wykupiono. Domyka się system, który ma służyć nie tylko bezpieczeństwu, ale również wygodzie pacjenta.

– Nie tak dawno, dzięki temu co uchwalił parlament, uzyskaliśmy możliwość wysyłania leków z apteki do domu osobom niepełnosprawnym – przypomniał minister. – Pacjent, który ma ograniczoną możliwość poruszania się nie musi już stać w kolejkach. Podobnie jak nikt nie kupuje już biletów lotniczych w biurze podróży, tylko w internecie, podobnie można dzisiaj w internecie zarejestrować dziecko, wystawić receptę i zwolnienie lekarskie.

Minister Szumowski przekonywał, że tylko e-recepta pozwala na oszczędność 30 minut dziennie w pracy lekarza czy pielęgniarki. – Przy niedoborach kadrowych powinniśmy jak najlepiej wykorzystywać zasoby, które mamy – uzasadniał.

Jeśli chodzi o Internetowe Konto Pacjenta, będzie to usługa realizowana wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji, ponieważ zostanie zintegrowana z tzw. głównym węzłem krajowym.

– Dzięki temu, że prezydent podpisał w piątek nowelizację ustawy o usługach zaufania i identyfikacji elektronicznej, uruchomienie IKP jest coraz bliższe. Do końca roku będzie możliwe zintegrowanie z węzłem krajowym i uzyskanie usługi IKP przy wykorzystaniu profilu zaufanego – mówił minister Zagórski. – Liczymy też na to, że będą mogły być stosowane inne środki identyfikacji elektronicznej oferowane przez podmioty komercyjne, w tym przede wszystkim przez banki. Dzięki temu będziemy mieli o wiele więcej użytkowników usług publicznych niż obecnie.

– Mamy taki cel, aby pod koniec przyszłego roku użytkowników środków identyfikacji elektronicznej, czyli świadomych uczestników cyfrowych usług w administracji, w tym: w systemie ochrony zdrowia, było kilka, a najlepiej kilkanaście milionów – podsumował minister Zagórski.

30.07.2018
Zobacz także
  • RPP: rodzice mają prawo do informacji o stanie zdrowia dziecka
  • Urodziny dziecka można zgłosić przez internet
  • Rejestracja dziecka w urzędach
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta