Szkarlatyna (płonica)

Szkarlatyna (płonica)Oceń:
(2.82/5 z 11 ocen)
Szkarlatyna (płonica)
Streptococcus pyogenes (Fot. Public Health Image Library)

Szkarlatynę wywołują niektóre szczepy paciorkowców, produkujące toksynę bakteryjną. Paciorkowce to bakterie wywołujące m.in. anginę.

Źródłem zakażenia jest chory na anginę lub płonicę. Zarazić się można drogą kropelkową, a także przez przedmioty lub pokarmy zakażone przez chorego. Choroba wylęga się krótko od 1 doby do 5 dni.

Jak się objawia szkarlatyna?

Głównymi objawami płonicy są wysypka i gorączka. Wystąpienie wysypki jest uzależnione od wrażliwości na toksynę wytwarzaną przez bakterie. Choroba zaczyna się nagle gorączką, wymiotami, bólami brzucha, bólem gardła. Zwykle w drugiej dobie choroby pojawia się wysypka. Wysypka jest drobnoplamista (jak po uderzeniu skóry drobną szczoteczką). Obejmuje twarz z wyjątkiem trójkąta pomiędzy fałdami nosowymi i brodą. Dobrze widoczna jest w okolicach pachowych, pachwinowych i na pośladkach. Skóra jest szorstka.

Ryc. Wysypka na przedramieniu

Wysypka ustępuje po kilku godzinach lub po kilku dniach w zależności od jej intensywności. Typowe dla płonicy jest pojawienie się drobnego złuszczania skóry. Po około 7 dniach łuszczy się skóra twarzy, po 2 tygodniach skóra tułowia, a po 3 tygodniach skóra dłoni i stóp. Gardło w płonicy jest żywoczerwone (szkarłatne, płonące). Na języku występuje biały nalot, który od brzegów ustępuje. Zwykle po 4–5 dniach język staje się czerwony, z dobrze widocznymi brodawkami (język malinowy).

Jak się leczy szkarlatynę i czy konieczne jest leczenie szpitalne?

Leczenie płonicy polega na podawaniu antybiotyku, leków obniżających gorączkę, odpowiednim nawodnieniu. Może być prowadzone w domu. Do szpitala kieruje się dzieci z cięższym przebiegiem choroby lub powikłaniami.

Jakie są powikłania szkarlatyny?

W przebiegu szkarlatyny mogą wystąpić powikłania: zapalenie ucha środkowego, zapalenie węzłów chłonnych, nerek i stawów. Dlatego każdy dodatkowy objaw, nawrót gorączki, powiększenie węzłów chłonnych, osłabienie stanowią wskazanie do ponownej wizyty lekarskiej. Rocznie rejestruje się około 13–14 tysięcy zachorowań. Na płonicę można zachorować trzy razy (są trzy typy toksyny bakteryjnej). Nie chorują niemowlęta. Nie ma szczepionki.

Szkarlatyna w pytaniach i odpowiedziach

Szkarlatyna – możliwe powikłania »
Data utworzenia: 26.09.2012
Szkarlatyna (płonica)Oceń:
(2.82/5 z 11 ocen)
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Aplikacja Moje Dziecko

Korzystając ze stron oraz aplikacji mobilnych Medycyny Praktycznej, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz zgodnie z polityką Medycyny Praktycznej dotyczącą plików cookies