×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Postępowanie z noworodkiem tuż po porodzie i pierwsze karmienie piersią

Kiedy oczekiwałaś narodzin Twojego maleństwa, czytałaś książki, czasopisma i strony internetowe poświęcone opiece nad noworodkiem. Rozmyślałaś, jak to będzie, czy sobie poradzisz. Bardzo chciałabyś karmić naturalnie, ale boisz się, że nie podołasz zadaniu. Tyle historii nasłuchałaś się od koleżanek. Cóż! Wreszcie przyszedł ten dzień. Rodzi się Twoje dziecko. Teoria staje się praktyką. Nie czas już na rozważania. Do dzieła!

pierwszy kontakt
Fot. iStock.com

Dziś jeszcze nie wiesz, jak przebiegnie Twój poród. Czy będzie całkowicie naturalny, w wybranej przez Ciebie pozycji, bez użycia środków farmakologicznych, czy zdecydujesz się na znieczulenie pomagające zmniejszyć ból porodowy, czy może z powodów zdrowotnych Twoich lub dziecka będzie to zabieg operacyjny zwany cięciem cesarskim. Ale pamiętaj, bez względu na to, jak przebiegnie poród, pierwsze karmienie może, a nawet powinno, odbyć się tuż po nim, jeszcze na sali porodowej (ewentualnie na sali poporodowej).

Polecamy wideo: Pierwsze karmienie i pierwszy kontakt z dzieckiem po porodzie [film]

Obecnie osoby asystujące przy porodzie mają obowiązek stosować zasady opieki nad rodzącą zgodne ze Standardem obowiązującym w Polsce (od września 2010 r.). Według tych zasad nowo narodzone dziecko, po osuszeniu pieluszką z wód płodowych, jeszcze nieubrane, powinno zostać położone między Twoimi piersiami, abyś mogła je przytulić. Prawdopodobnie będzie to jeden z najwznioślejszych momentów w Twoim życiu! Ciesz się nim w pełni. Pozwól sobie na płacz albo śmiech, przytulaj tę Twoją kruszynkę, mów do niej albo obserwuj w skupieniu. Bądź sobą. Jeśli tata dziecka jest przy Tobie, przeżywajcie te chwile razem, stwórzcie jedność. Noworodek może pozostać z Tobą w bezpośrednim kontakcie „skóra do skóry” nawet do 2 godzin po porodzie. Powinien być okryty od góry ciepłą pieluszką lub kocykiem.


Ryc. 1. Pierwszy kontakt i pierwsze karmienie wkrótce po zabiegu cięcia cesarskiego wykonanego w znieczuleniu ZZO.
Za: Nehring-Gugulska M., Żukowska-Rubik M., Pietkiewicz A. (red.): Karmienie piersią w teorii i praktyce. Podręcznik dla doradców i konsultantów laktacyjnych oraz położnych, pielęgniarek i lekarzy. Medycyna Praktyczna, Kraków 2012: 248 (fot. J. Rubik).

Taki bezpośredni kontakt z dzieckiem tuż po porodzie to równocześnie najlepszy czas na rozpoczęcie karmienia piersią. Karmienie piersią zaraz po urodzeniu dziecka jest bardzo ważne. Pozwala noworodkowi uzyskać bardzo cenny pokarm – siarę, pozwala skolonizować jego przewód pokarmowy „dobrymi” bakteriami, wykorzystuje aktywność dziecka, która później jest bardzo osłabiona, stanowi pierwsze, wzorcowe doświadczenie pobierania pokarmu z piersi mamy. W tej ważnej czynności nikt nie powinien Wam przeszkadzać. Dopiero po zakończeniu pierwszego karmienia piersią można przejść do czynności mniej ważnych, takich jak ważenie, mierzenie, iniekcje itp.

Jak to zrobić? Noworodek leżący w Twoich ramionach, ogrzewany Twoim ciałem, staje się coraz bardziej aktywny. Otwiera oczy. Coraz energiczniej się porusza. Po kilkunastu lub kilkudziesięciu minutach wyraźnie zaczyna szukać piersi. Otwiera buzię, potrząsa i skręca główkę, wyciąga języczek i liże Twoją skórę. Jest gotowy do karmienia. W tym momencie przydałaby się pomoc położnej przyjmującej poród, która pomoże nałożyć malucha prawidłowo na pierś. Pozycja leżąca przy karmieniu nie należy do najłatwiejszych, zwłaszcza gdy tu i ówdzie coś boli lub doskwiera. Do obowiązków położnej, zgodnie ze wspomnianym standardem, należy przeprowadzenie pierwszego kontaktu i zainicjowanie pierwszego karmienia oraz asystowanie Ci do jego zakończenia. Asystować może też osoba, która towarzyszyła Ci przy porodzie (mąż, doula i in.).

Rzadko się zdarza, aby karmienie bezpośrednio po porodzie było niemożliwe. Kontakt „skóra do skóry” i karmienie można przeprowadzić także po cięciu cesarskim, a nawet po porodzie przedwczesnym. Jeśli ze względów medycznych dziecko nie mogło być od razu po porodzie położone w kontakcie „skóra do skóry” i nakarmione, powinnaś się domagać, aby mogło nadrobić tę stratę, jak tylko będzie to możliwe. Taki odroczony kontakt, na sali pooperacyjnej lub na sali matek, nawet o kilka godzin, a czasem kilka dni, również ma głęboki sens i jest przeżyciem ważnym dla mamy i korzystnym dla dziecka. Jeśli jednak tak się nie stanie, nie martw się! Dziecko będzie z Tobą trochę później. Przez ten czas warto rozbudzać laktację, odciągając pokarm.

12.09.2023
Zobacz także
Wybrane treści dla Ciebie
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta