Rozpoznanie ADHD u dziecka

Czy stwierdzenie ADHD u dziecka wymaga opinii psychiatry i psychologa?

Odpowiedziała

lek. med. Magdalena Miernik
Psychiatra dzieci i młodzieży
NZOZ Centrum Dobrej Terapii

Rozpoznanie zespołu nadpobudliwości psychoruchowej wymaga zgromadzenia wielu informacji na temat dziecka, m.in.

 • występujących u niego objawów,
 • jego zachowania,
 • funkcjonowania w różnych środowiskach,
 • predyspozycji i ograniczeń w zakresie funkcji poznawczych.
Są to informacje, które jest w stanie zebrać doświadczony psycholog - przeprowadzając wywiad z rodzicami dziecka, obserwując je oraz wykonując odpowiednie badanie psychologiczne.

Postawienie diagnozy ADHD wymaga jednak również oceny ogólnego stanu zdrowia małego pacjenta w celu wykluczenia wpływu ewentualnych somatycznych problemów zdrowotnych na jego stan psychiczny. Tym zajmuje się lekarz psychiatra dziecięcy, ponieważ psycholog nie ma takich kompetencji. W razie jakichkolwiek wątpliwości lekarz psychiatra może zlecić wykonanie odpowiednich badań lub skierować dziecko na konsultację u innego specjalisty (np. neurologa), jeśli tylko jest to konieczne.

Podsumowując, ostateczną diagnozę stawia lekarz psychiatra dziecięcy, jednak w procesie diagnostycznym powinien uczestniczyć psycholog, choćby po to, aby wykonać zalecone przez psychiatrę testy psychologiczne, które (w dużym skrócie) pokazują słabe i mocne strony funkcjonowania intelektualnego dziecka.

W praktyce najczęściej spotyka się dwa „scenariusze” współpracy psychologa i psychiatry:

 1. psycholog, do którego w pierwszej kolejności trafia dziecko rozpoznaje u niego objawy ADHD i kieruje dziecko do lekarza psychiatry dziecięcego w celu potwierdzenia tej diagnozy, a psychiatra gromadzi dalsze informacje o dziecku i ustala rozpoznanie
 2. dziecko w pierwszej kolejności trafia do lekarza psychiatry, a ten zaleca wykonanie badania psychologicznego przez psychologa dziecięcego jako jednego z kilku istotnych elementów potrzebnych do ustalenia rozpoznania.

Data utworzenia: 31.08.2016
Rozpoznanie ADHD u dziecka Oceń:
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu
  • Piotr J. Popławski
   2016-12-28 20:25
   Dziękuję za odpowiedź. Dzięki niej wiem, dlaczego tak wiele dzieci z somatycznymi przyczynami zaburzeń zachowania nie trafia w pierwszej kolejności do lekarza dziecięcego. Gdy takie dzieci przychodzą z rodzicami (mającymi już koncepcję choroby wzbogaconą o szeroko rozpowszechnione informacje) MOŻEMY JUŻ TYLKO SMUTNO POKIWAĆ GŁOWĄ. Oczekuje się od nas potwierdzenia, lecz nie weryfikacji rozpoznania. Życzę hiperkinetycznego Sylwestra i zaburzeń uwagi w Nowym Roku!odpowiedz

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.