Czy zgodnie z ustawą „Za Życiem” każdemu dziecku z zespołem Downa będzie przysługiwało zaświadczenie dotyczące ulg i zniżek?

dr n. prawn. Tamara Zimna
Kancelaria Prawa Medycznego, Tresna
mp.pl/pytania/pediatria

Dziecku do 18. roku życia posiadającemu status świadczeniobiorcy,1 u którego stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w okresie prenatalnym lub w czasie porodu, przysługuje zaświadczenie od lekarza POZ2 uprawniające do:

  • refundowanych wyrobów medycznych bez uwzględnienia okresów użytkowania
  • korzystania poza kolejnością z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach
  • korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych przez NFZ
  • dostępu bez skierowania do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Ustawa nie zawiera wykazu rozpoznań upośledzeń i chorób u dziecka, które mieszczą się w zakresie wyżej wskazanego opisu, jednak nie każde dziecko z zespołem Downa jest upośledzone w stopniu ciężkim (warunek ciężkości i nieodwracalności upośledzenia dziecka musi być spełniony łącznie).

Przypisy:

1. Art. 2 ust. 1 z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1793 i 1807)
2. Podstawa prawna: art. 47 ust. 1a ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1793 z późn. zm.)
Data utworzenia: 18.07.2018
Czy zgodnie z ustawą „Za Życiem” każdemu dziecku z zespołem Downa będzie przysługiwało zaświadczenie dotyczące ulg i zniżek?Oceń:
(5.00/5 z 1 ocen)
Zobacz także
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu
    • Jacek neonatolog
      2018-07-31 15:57
      Jednorazowe świadczenie w wysokości 4000zł w ramach Ustawy "za życiem" przysługuje matce , ojcu albo opiekunowi faktycznemu po złożeniu wniosku do 12 miesiąca życia od dnia narodzin żywego dziecka. Zaświadczenie lekarskie potwierdza u dziecka ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka i w czasie porodu. Dziecko z zespołem Downa wypełnia przesłankę drugą - nieuleczalną choroba zagrażająca życiu (…). Spełnienie przesłanki pierwszej tj. ciężkiego upośledzenia rozumianego jako orzeczenia o stopniu niepełnosprawności jest formalnie niemożliwe - do 16 rż orzeka się o niepełnosprawności bez wskazywania stopnia. W ustawie "Za życiem" ustawodawca nie definiuje pojęcia ciężkie upośledzenie. Proszę o sprostowanie jeśli się mylę. Rodzice dziecka z zespołem Downa powinni otrzymać [w mojej opinii] jednorazowe świadczenie w wysokości 4000zł z powodów podanych powyżej, i tak samo powinni mieć możliwość korzystania z uprawnień dla dzieci do 18 rż wynikających z Ustawy "za życiem"odpowiedz
    • Anna
      2018-07-23 10:46
      A co po ukończeniu 18 lat?odpowiedz
      • Dawid
        2018-07-23 18:28
        Po skończeniu 18 lat stają się przecież pełnoletnie i samowystarczalne. Nie będą potrzebowały wtedy pomocy.odpowiedz

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.