Szorstkie plamki na skórze - czy to skaza białkowa?

Szorstkie plamki na skórze - czy to skaza białkowa?Oceń:
(3.00/5 z 1 ocen)

Pytanie nadesłane do redakcji

Mój syn ma pół roku, od początku sierpnia dostaje mleko Bebiko. Pod kolankami na udzie pojawiają się szorstkie plamy, dziecko raczkuje, więc te plamki są zaczerwienione. Co dolega dziecku? Czy możliwe, że dopiero teraz wychodzi skaza białkowa? Policzki ma gładkie, niezaczerwienione. Czym mogę smarować te plamy? Dodam, że od tygodnia jest na bebiko 2, ale to chyba nie ma znaczenia, skoro przy 1 było ok.

Odpowiedziały

dr med. Dorota Jenerowicz
lek. Adriana Polańska
Katedra i Klinika Dermatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu

Skaza białkowa jest uważana za najwcześniejszy przejaw atopowego zapalenia skóry, czyli jednej z najczęstszych alergicznych chorób skóry wieku dziecięcego. Jest związana z alergią pokarmową i jej pierwsze objawy pojawiają się ok. 3. miesiąca życia dziecka. Są to głównie zmiany skórne zlokalizowane na policzkach, ale może dojść także do zajęcia innych obszarów ciała. Atopowe zapalenie skóry lokalizuje się przede wszystkim w okolicy zgięć łokciowych i kolanowych, zmiany skórne mogą być zaczerwienione i typowo towarzyszy im nasilony świąd skóry.

Przedstawione przez Panią objawy mogą sugerować atopowe zapalenie skóry, zatem wskazana jest wizyta u specjalisty dermatologa, który ostatecznie potwierdzi bądź wykluczy to rozpoznanie. Warto prawidłowo pielęgnować skórę małego dziecka poprzez nawet dwukrotne w ciągu doby stosowanie preparatów nawilżająco-natłuszczających, zwanych emolientami, które stanowią podstawę leczenia atopowego zapalenia skóry, zwłaszcza u tak małych dzieci. W razie potrzeby lekarz zapisze Pani silniej działające preparaty.

Piśmiennictwo:

Silny W., Czarnecka-Operacz M., Gliński W. i wsp.: Atopowe zapalenie skóry – współczesne poglądy na patomechanizm oraz metody postępowania diagnostyczno-leczniczego. Stanowisko grupy specjalistów Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Post. Dermatol. Alergol. 2010; 5: 365–383.

Data utworzenia: 09.01.2012
Szorstkie plamki na skórze - czy to skaza białkowa?Oceń:
(3.00/5 z 1 ocen)
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu
    • Kamila
      2016-04-21 21:10
      Dzień dobry.. moja córeczka ma 10 miesięcy i od jakiegos tygodnia ma czerwonawe plamki na ramionach, udach i bioderkach a na reszte ciala ma takie kropki podobne do potówek. Wspomne iz od niedawna zaczela przyjmować kasze manna ktora jest glutenowa i po podaniu tej kaszy po kilku dniach pojawiały się takie plamki na rączkach potem bioderka i uda i te kropki na calym ciele. Czy to moze byc alergia na gluten? Prosze o pomocodpowiedz

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Aplikacja Moje Dziecko

Korzystając ze stron oraz aplikacji mobilnych Medycyny Praktycznej, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz zgodnie z polityką Medycyny Praktycznej dotyczącą plików cookies