×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Krótkowzroczność – zasady korekcji

Pytanie nadesłane do redakcji

Mój syn ma 4 lata, lekarz stwierdził u niego w lewym oku -1,5 i w prawym -1,5.Czy noszenie okularów jest w stanie skorygować tę wadę? Dziękuję za odpowiedź. Norbert

Odpowiedział

dr med. Arkadiusz Pogrzebielski
Klinika Okulistyki i Onkologii Okulistycznej
Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum

W chwili narodzin u dzieci występuje tzw. fizjologiczna nadwzroczność. Jest ona spowodowana tym, że oczy noworodków i dzieci są małe, a układ optyczny tak ukształtowany, że światło wpadające do oka ogniskuje się poza siatkówką. Wraz z rozwojem dziecka oś gałki ocznej się wydłuża, co powoduje zmniejszanie się nadwzroczności i ustąpienie tej naturalnie występującej wady wzroku. Jeśli jednak oko nadal się wydłuża, dochodzi do rozwoju krótkowzroczności. Polega ona na tym, że światło wpadające do oka ogniskuje się przed siatkówką, a obraz powstający na siatkówce nie jest wyraźny.

Przyczyny rozwoju krótkowzroczności nadal nie zostały do końca poznane. Najważniejszą rolę odgrywają czynniki genetyczne, warunkujące budowę anatomiczną oka. Na rozwój krótkowzroczności wpływają także zmiany hormonalne oraz brak harmonii między tempem wzrostu ciała i tempem wydłużania się gałki ocznej. Ważnym czynnikiem stymulującym nadmierny rozwój oka jest długotrwała praca wzrokowa z bliska (czytanie czy pisanie). Zwraca się również uwagę na rolę światła docierającego do oka w nocy (np. przy spaniu w pomieszczeniu z zapaloną lampką nocną), co może stymulować oko do nadmiernego wzrostu.

Noszenie okularów minusowych może skorygować wadę wzroku, tzn. dzięki korekcji światło będzie ogniskowane dokładnie na siatkówce. Nie ma jednak sposobu, aby w ten sposób zatrzymać rozwój krótkowzroczności. Innymi słowy, należy liczyć się z tym, że wraz ze wzrostem ciała, może się także wydłużać długość gałki ocznej, a krótkowzroczność postępować.

Niestety, jak dotąd nie opracowano metod, dzięki którym możliwe byłoby skuteczne zahamowanie postępowania wad wzroku.

Współcześnie zaleca się:

  1. korekcję krótkowzroczności za pomocą szkieł okularowych/soczewek kontaktowych,
  2. zwiększenie aktywności człowieka w naturalnym oświetleniu lub poprawa oświetlenia przy pracy wzrokowej w pomieszczeniach.

Nowe badania pokazują, że stosowanie niektórych leków (atropina, pirenzepina) powoduje wprawdzie pewne spowolnienie postępowania krótkowzroczności u dzieci, jednak spowodowane przez nie długotrwałe poszerzenie źrenicy skutkuje silną nadwrażliwością na światło. Poza tym porażenie mięśni wewnątrzgałkowych odpowiedzialnych za zdolność akomodacji jest trudne do zaakceptowania, ponieważ uniemożliwia ostre widzenie z różnych odległości.

William H. Bates (1860–1930) zaproponował wprawdzie zestawy ćwiczeń do leczenia wad wzroku, jednak wyniki współczesnych badań nie potwierdziły ich skuteczności.

21.02.2013
Wybrane treści dla Ciebie
  • Zapalenia spojówek u dzieci
  • Jaskra
  • Ostre, okresowe i przetrwałe alergiczne zapalenie spojówek
  • Tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny w okulistyce
  • Test Schirmera
  • Złośliwe guzy powiek
  • Retinopatia cukrzycowa
Inne pytania
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta