×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Przetrwały otwór owalny (PFO) u 2,5-miesięcznego dziecka

Pytanie nadesłane do redakcji

Mam do Państwa następujące pytanie. U mojej 2,5-miesięcznej córki wykryto szmer w sercu, poszłam z nią do kardiologa i pani doktor stwierdziła, że otwór owalny jest drożny (jest malutka dziurka). Lekarka stwierdziła, że powinien ten otwór się zrosnąć i że na razie jest to czysta fizjologia i nie ma się co martwić. Mamy kontrolę za trzy miesiące. Czy taka przypadłość u niemowlęcia jest groźna? W ciąży miałam robione badania prenatalne i nic nie wykryto. Martwię się, chociaż pani doktor powiedziała, że nic poważnego nie wykryła. Z góry dziękuję za odpowiedź, Magda

Odpowiedziała

dr n. med. Agnieszka Tycińska
Katedra i Klinika Kardiologii
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

Z tego, co zrozumiałam chodzi tu przetrwały otwór owalny (PFO), nie zaś ubytek w przegrodzie międzyprzedsionkowej (ASD). PFO nie jest, w przeciwieństwie do ASD, rzeczywistym otworem i nie wiąże się z istotnym przepływem krwi przez przegrodę międzyprzedsionkową. PFO jest szczeliną między dwoma zachodzącymi na siebie częściami przegrody, do której otwarcia dochodzi w szczególnych, indywidualnych sytuacjach. Częstość PFO potwierdzonego w badaniu echokardiograficznym przezprzełykowym wynosi ok. 9–11%. U większości osób PFO zamyka się samoistnie.

W przypadku istnienia PFO może dojść do otwarcia takiej szczeliny i przecieku krwi wraz ze skrzeplinami z układu żylnego (z prawego przedsionka) do układu tętniczego (lewego przedsionka), a w konsekwencji może dochodzić do zatorów w układzie tętniczym mózgu, serca oraz narządów jamy brzusznej i kończyn. Częstość występowania PFO wynosi ok. 30% w populacji, ale tylko u niewielkiej części może on stać się przyczyną wystąpienia incydentu zatorowego (np. udaru mózgu). W chwili obecnej brak jest danych naukowych mówiących, która z osób mających drożny otwór owalny dozna w swoim życiu epizodu zatorowego związanego z PFO.

W przypadku, gdy ubytki w przegrodzie międzyprzedsionkowej niekorzystnie wpływają na właściwości hemodynamiczne serca wskazane jest leczenie zabiegowe. Zamykanie ubytków może odbywać się na dwa różne sposoby. Możliwe jest zamykanie ubytku poprzez operację kardiochirurgiczną lub metodą przezskórną. Pacjenci wszystkich grup wiekowych odnoszą korzyść wynikającą z zamknięcia ubytków w przegrodzie międzyprzedsionkowej.

25.01.2013
Inne pytania
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta