×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

W jaki sposób przekonać dziecko do jedzenia pokarmów o nowej konsystencji?

Pytanie nadesłane do redakcji

Moja 9-miesięczna córeczka nie chce jeść zup i obiadków w innej postaci niż papki. Gdy jej podaję jakiś produkt, który trzeba przeżuć, to protestuje i zaczyna się dławić. Na razie podaję jej jedzonie ze słoiczków. W jaki sposób ją przekonać do jedzenia pokarmów o innej konsystencji niż papka?

Odpowiedziała

mgr Diana Wolańska
dietetyk
Zakład Profilaktyki Chorób Żywieniowozależnych z Poradnią Chorób Metabolicznych
Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie

Około 9.-10. miesiąca przychodzi czas na nową konsystencję posiłków, która powinna się zmieniać powoli z płynnej na bardziej „wymagającą”, żeby dziecko nauczyło się żuć i gryźć. Przede wszystkim należy pamiętać, że do jedzenia takich potraw przyzwyczajamy niemowlę stopniowo. Poleca się, by przygotowując posiłki, np. „mniej dokładnie” miksować zupki i przeciery, żeby były w nich grudki. Kiedy dziecko przyzwyczai się do takiej nowej konsystencji, można wprowadzać potrawy jeszcze bardziej przypominające konsystencją stałe. Na przykład warzywa ścieraj na tarce lub rozgniataj widelcem, a mięso drobno siekaj nożem. Niewielkie i miękkie kawałki warzyw, np.: fasolkę szparagową, marchewkę, kalafior, brokuł czy ziemniaki można podawać w małych cząstkach. Konsystencja potraw powinna zachęcać malucha do żucia, by nauczył się prawidłowo gryźć. To ważne ze względu na prawidłowy rozwój zgryzu.

Można też próbować zachęcać dziecko do samodzielności, dając mu do rączki, np. kawałek miękkiej ugotowanej marchewki czy ziemniaka. Należy również zwrócić uwagę na pozycję w jakiej karmimy dziecko. Dziecko powinno być w miarę możliwości w pozycji siedzącej (u rodzica lub w krzesełku do karmienia), a nie na wpół leżeć. O ile papki i napoje można bez problemu spożywać w pozycji półleżącej, o tyle bardziej „grudkowate” posiłki mogą być wtedy niewygodne do zjedzenia, a wręcz powodować zakrztuszenie.

Co najważniejsze - tak jak ze wszystkim, potrzebna jest cierpliwość. Dziecko potrzebuje czasu, by zaakceptować zmiany. Nie można ich wprowadzać gwałtowanie oczekując, że niemowlę od razu się do nich przystosuje. Nie należy zmuszać dziecka do jedzenia. W przypadku większości dzieci niechęć do jedzenia jest przejściowa, dlatego nie należy się niepotrzebnie martwić.

31.01.2014
Inne pytania
  • Skórna reakcja alergiczna na antybiotyk
  • Zaraźliwość rotawirusów
  • Rumianek w diecie dziecka
  • Czy usuwać główkę kleszcza jeżeli dojdzie do jej oderwania?
  • Liczne moczany bezpostaciowe w osadzie moczu
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta