Dysplazja stawu biodrowego u dzieci

Dr hab. med. Jerzy Sułko
Klinika Chirurgii Dziecięcej
Instytut Pediatrii CM UJ, Kraków
Dysplazja stawu biodrowego u dzieci

Stawy biodrowe noworodka i młodego niemowlęcia są delikatne i niestabilne. W związku z fizjologiczną niedojrzałością różnych elementów anatomicznych stawu, tworzące je kości można stosunkowo łatwo przesuwać względem siebie. Gdy kości tracą ze sobą właściwy kontakt, staw nie rozwija się prawidłowo.

Prawidłowa pozycja nóżek noworodka i niemowlaka, zapewniająca odpowiednie ułożenie kości tworzących staw biodrowy, umożliwia jego stopniowe dojrzewanie – w ciągu 1. roku życia staje się on mocniejszy i bardziej stabilny.

Oprócz tej normalnej niedojrzałości u niektórych noworodków i młodych niemowląt występuje dodatkowo niedorozwój stawów biodrowych – tzw. dysplazja (w Polsce ok. 4% populacji w tym wieku).

Co to jest dysplazja stawu biodrowego?

Dysplazja stawu biodrowego to niedostateczny rozwój kości i innych elementów tworzących ten staw, a zwłaszcza zbyt płytkie i strome brzegi panewki („gniazda”) na kości biodrowej, w której jest umocowana kość udowa. Stan taki powoduje, że kość udowa, w miarę zwiększania się siły mięśni i ich napięcia, zostaje trwale wysunięta z panewki poza staw. Dochodzi wtedy do zwichnięcia stawu, które uniemożliwia dziecku prawidłowe chodzenie.

Dziecko nieleczone lub leczone zbyt późno utyka, a jego chód przypomina chód kaczki. Dysplazja najczęściej jest jednostronna, choć może dotyczyć także obu bioder. Częściej rozwija się u dziewczynek niż chłopców.

Ryzyko wystąpienia dysplazji stawu biodrowego u dziecka jest większe niż przeciętne (szczególnie u dziewczynek), gdy jego rodzeństwo lub rodzice mieli dysplazję stawu biodrowego lub dziecko urodziło się z położenia pośladkowego.

Dysplazję biodra można skutecznie wyleczyć metodami nieoperacyjnymi, jeśli tylko zostanie ono odpowiednio wcześnie rozpoczęte. Zwichnięcie stawu biodrowego może wymagać leczenia operacyjnego oraz długotrwałego unieruchomienia dziecka w gipsie. Leczeniem omawianych chorób biodra powinien się zajmować ortopeda dziecięcy.

Im później rozpozna się dysplazję lub zwichnięcie stawu, tym gorsze będą wyniki leczenia.

Jakie są objawy dysplazji stawu biodrowego?

Dysplazja stawu biodrowego objawia się:

 • niestabilnością biodra, czyli przesuwaniem się kości udowej poza granice stawu (panewki) – powoduje to wyczuwalne w kilku pierwszych tygodniach życia dziecka przeskakiwanie w stawie biodrowym podczas odwiedzenia i przywiedzenia nóżek (czasem podczas normalnej pielęgnacji, choć zazwyczaj dopiero w trakcie badania lekarskiego)
 • po okresie noworodkowym dominuje ograniczenie odwiedzenia nóżek w biodrach (czyli trudności w ich odchyleniu na boki)

Objawy wskazujące na dysplazję stawu biodrowego powinien zauważyć lekarz w trakcie obowiązkowego badania bioder na oddziale noworodkowym oraz podczas okresowych wizyt profilaktycznych w 1. roku życia.

Wynik badania lekarskiego stawów biodrowych na oddziale noworodkowym powinien być zapisany w książeczce zdrowia dziecka - to ważna wskazówka dla lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (pediatry lub lekarza rodzinnego). Zarówno badanie stawów biodrowych, jak i sama dysplazja są niebolesne.

Zapamiętaj

Zanim dostaniesz wypis ze szpitala po porodzie sprawdź, czy w książeczce zdrowia dziecka zapisano wynik badania stawów biodrowych. Jeśli nie ma takiej informacji, poproś lekarza o jej uzupełnienie.

Niekiedy badanie lekarskie nie ujawnia dysplazji. Jeżeli wyczujesz przeskakiwanie w biodrze lub inne objawy, które Cię zaniepokoją (np. dziecko zdecydowanie bardziej zgina i porusza tylko jedną nóżką), zgłoś się do lekarza (najlepiej w ciągu tygodnia). Sprawdzi on, czy Twoje obserwacje są słuszne, a w razie wątpliwości zleci badanie USG i/lub konsultację u ortopedy.Artykuł pochodzi z przewodnika dla rodziców Pierwsze 2 lata życia dziecka wydanego przez Medycynę Praktyczną, Kraków 2012
Data utworzenia: 11.05.2010
Dysplazja stawu biodrowego u dzieciOceń:
(4.33/5 z 6 ocen)
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu
  • Patryc
   2018-04-12 08:35
   U mojego syna zdiagnozowano dysplazję lewego stawu biodrowego - typ d. Na badaniu USG byliśmy jak skończył 4 tyg., dlatego że ułożony był pośladkowo. Dostał rozwórkę Koszli z takimi zaleceniami: przez pierwsze 3-5 dni przygotowawczo zakładać w dzień na 15-40 min co pół godziny tylko w dzień. Po tym okresie na stałe ( dzień i noc) zdejmując jedynie na przewijanie max 20 min i kąpiel 40 min.Łącznie w ciągu doby miał w tym przebywać min 20h. Ortopeda powiedział, że w pesymistycznym wariancie syn będzie nosił rozwórkę przez 3 miesiące i że bardzo ważne jest trzymanie się zaleceń. Trzymalismy się ich bardzo mocno pomimo ciężkich chwil, często płaczu i złości, niespokojnych nocy. Było ciężko ale warto! Na pierwszej wizycie kontrolnej, dokładnie po 4 tyg. rozwórka została natychmiast odstawiona! Bez okresu przejściowego. Tak więc Drodzy Rodzice! Zacisnijcie zęby, nie będzie łatwo ale dziecko będzie krócej w tym siedzieć a i tak nie będzie pamietac później! Dziś nasz syn ma 5 miesięcy i nam też trudno uwierzyć, że przez to przechodzilismy :)odpowiedz
  • Ola
   2017-04-18 16:31
   Ja mam 40 lat i jestem po dysplazji lewego stawu biodrowego. Utykam, mam skolioze, nogę krotsza o 0,50 cm. Teraz pojawiają się zwyrodnienia w kręgosłupie i przepuklina w L5. Operacje w dzieciństwie zapewne wiele wyleczyly ale to jak chodzę całe życie ciągle mnie dołuje. Czy teraz są sposoby aby mnie wyleczyć.odpowiedz
   • ela
    2017-06-16 21:34
    Teraz to tylko rechabilitacja i operacja przepukliny ale to bezpieczny zabieg i będzie dobrze eodpowiedz
  • Naczk
   2017-02-10 23:01
   witam serdecznie. mam córeczkę 6 miesięczną i ma dysplazję lewego bioderka. ma trafić do szpitala. Chciałbym się dowiedzieć jak takie leczenie się odbywaodpowiedz
   • Mona M
    2017-03-04 00:42
    prawdopodobnie na wyciag tak miała moja curkaodpowiedz
    • Robert
     2017-04-25 22:41
     Jak to wyglądało u Twojej córki? Jak długo była na wyciągu i w jakim wieku postawiono trafną diagnozę? Nasza córeczka skończyła 5mc szelki od 8tygodni jak się okazało były zbędne, bo i tak by nic nie pomogły zdjęcie RTG rozwiało wszelkie wątpliwości. Mamy skierowanie w trybie pilnym na oddział ortopedii i traumatologii narządu ruchu.odpowiedz
     • Kamila
      2017-05-11 21:20
      U nas mała miała szelki na 3 miesiące niestety nie pomogły teraz ma szynę TUBINGERA od 2 miesięcy pod koniec maja jedziemy do ortopedy zobaczymy czy coś się poprawiłoodpowiedz
      • Basia
       2017-07-05 09:58
       Moja córka też ma szynę Tubingera przy dysplazji 2a-. Mogłabym wiedzieć jaki stopień dysplazji miała Pani córka i czy leczenie przyniosło poprawę?odpowiedz

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.