„Nadprogramowa” dawka szczepionki przeciwko pneumokokom

Pytanie nadesłane do redakcji

Bardzo proszę o szybką informację. W przychodni lekarskiej, do której chodzę z moim 6-miesięcznym dzieckiem przez pomyłkę podano czwartą dawkę szczepionki na pneumokoki. Co powinnam zrobić? Wydaje mi się, że tak małe dziecko powinno dostać 3 dawki, a dopiero później - po pierwszym roku - jeszcze jedną. Dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedział

dr n. med. Ernest Kuchar
Klinika Pediatrii i Chorób Zakaźnych
Akademia Medyczna we Wrocławiu

Ma Pani całkowitą rację. Szczepienia przeciwko pneumokokom rozpoczynane u dzieci w pierwszym półroczu życia powinny być wykonywane według schematu 3 + 1. Sprawa wymaga wyjaśnienia. Może źle dokonano wpisu w książeczce zdrowia, a szczepienia wykonano prawidłowo?

Jeżeli okaże się, że rzeczywiście doszło do zbędnego podania 4. dawki szczepionki, to mam dla Pani dobre wiadomości. Podanie dodatkowej dawki niczym nie grozi – po prostu jest niepotrzebnym wydatkiem. Przy powszechnym stosowaniu szczepień podobne błędy się zdarzają i to wcale nie tak rzadko. Nie opisano jednak jak dotąd przypadku objawów niepożądanych po przedawkowaniu koniugowanych szczepionek pneumokokowych.

Czasami decydujemy się na celowe podanie dodatkowych dawek szczepionki, np. w sytuacji słabej odporności dziecka lub przy braku dokumentacji. Rozumiem przez to sytuację, gdy nie wiadomo, na co dziecko zostało zaszczepione – wówczas powtarzamy wszystkie szczepienia, uważając, że dla dobra dziecka lepiej jest zaszczepić niepotrzebnie niż czegoś zaniedbać.

ACIP zaleca: „Z wyjątkiem szczepień przeciwko grypie oraz PPV nie należy akceptować ustnego potwierdzenia szczepienia bez pisemnej dokumentacji, a osobę taką należy poddać szczepieniu stosownie do wieku”.


Data utworzenia: 09.03.2012
„Nadprogramowa” dawka szczepionki przeciwko pneumokokomOceń:
(3.00/5 z 1 ocen)

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.