Szczepienie w okresie wylęgania choroby zakaźnej

Pytanie nadesłane do redakcji

Mój 3-latek chodzi do przedszkola, ostatnio odnotowano w przedszkolu, że kilkoro dzieci zachorowało na ospę. Za tydzień mój syn ma mieć szczepienie MMR. Czy jeżeli do przyszłego tygodnia nie będzie miał oznak, że się zaraził ospą, to czy go szczepić czy nie? Boję się, że po szczepieniu, na drugi dzień na przykład, okaże się, że jednak się zaraził ospą.

Odpowiedział

dr n. med. Ernest Kuchar
Klinika Pediatrii i Chorób Zakaźnych
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu

Rozumiem Pani niepokój, dlatego postaram się nieco zmniejszyć Pani obawy. Zacznijmy od tego, że szczepienie w okresie wylęgania choroby zakaźnej jest bardzo częstą sytuacją. W okresie wylęgania każdej choroby zakaźnej z definicji nie ma jakichkolwiek objawów klinicznych, zatem nie ma sposobu, by ten stan wykryć. Dzieci będące w okresie wylęgania są po prostu uznawane za zdrowe i szczepione.

Z wieloletnich obserwacji wiadomo, że nie grozi to żadnymi powikłaniami. Na podstawie tych doświadczeń ACIP (Amerykański Komitet Doradczy ds. Szczepień) uznaje kontakt z chorym, jak też okres wylęgania choroby za stany, które nie przeszkadzają w szczepieniach (patrz: wytyczne ACIP). Ponadto ospa wietrzna jest chorobą, którą w razie potrzeby możemy skutecznie leczyć przeciwwirusowo (acyklowir). W przypadku mało prawdopodobnego zachorowania jest możliwość podania dziecku leku, który skróci czas trwania choroby i złagodzi jej przebieg. Proszę zatem niepotrzebnie nie martwić się na zapas. W razie zachorowania dziecka na ospę wietrzną proszę skontaktować się z pediatrą.

Podsumowując, nie ma jakiegokolwiek powodu, by odraczać planowe, ważne dla zdrowia dziecka szczepienia przeciwko tężcowi, błonicy, krztuścowi, Haemophilus influenzae typu b i polio (szczepionki zabite) oraz szczepionkę MMR (przeciwko odrze, świnceróżyczce). Gdybyśmy nawet zaszczepili dziecko w okresie wylęgania choroby, to nie będzie to miało szkodliwego wpływu, natomiast odraczanie szczepienia naraża dziecko na niepotrzebne ryzyko zachorowania na choroby, którym można zapobiec przez szczepienie.

Piśmiennictwo:

Atkinson W., Wolfe S., Hamborsky J.: CDC. Epidemiology and prevention of vaccine-preventable diseases. Public Health Foundation, Washington DC 2011.
Ogólne wytyczne dotyczące szczepień ochronnych – cz. 1. Zalecenia amerykańskiego Komitetu Doradczego ds. Szczepień Ochronnych (ACIP).
PubMed Health: Chickenpox (Varicella)
Wikipedia: Chickenpox

07.09.2018
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta