Pytanie nadesłane do redakcji

Do jakiego wieku chłopiec może się moczyć w nocy? Mój 5-letni syn w ciągu miesiąca może tylko ma 1 suchą noc. Nawet jeśli ograniczę mu picie wieczorem i nic nie pije przed spaniem, to nic nie pomaga, nawet przebudzanie. Nie chcę go budzić kilka razy w nocy, bo potem ma problem z zaśnięciem. Nasz dr mówi, że może moczyć się do 6. roku życia, ale nie daje mi to spokoju.

Odpowiedziała

dr med. Iwona Ogarek
specjalista nefrolog, specjalista pediatra
Oddział Nefrologii
Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie

Przez moczenie nocne rozumiemy bezwiedne oddawanie moczu w nocy, zdarzające się u dziecka, które opanowało już trening czystości lub ukończyło 5 lat. W takim przypadku wymaga wdrożenia postępowania leczniczego.

W pierwszej kolejności musimy odpowiedzieć sobie na pytanie czy:

  1. problem moczenia nocnego jest zjawiskiem nieprzerwanie utrzymującym się od urodzenia (w trakcie którego nie wystąpił 6-miesięczny okres suchych nocy),
  2. towarzyszyły mu kiedykolwiek epizody popuszczania moczu w ciągu dnia.

Jeżeli syn ma prawidłowe wyniki badania ogólnego oraz posiewów moczu, prawidłowe parametry czynności nerek oraz wyniki USG jamy brzusznej, a pozytywnie odpowiadamy na pytanie 1 i negatywnie na pytanie 2, a spełnione jest kryterium wieku, to powinniśmy zastosować metody postępowania w leczeniu tzw. monosymptomatycznego moczenia nocnego (MMN). Leczenie MMN prowadzi się na dwóch etapach.

I etap obejmuje postępowanie wspomagające i motywujące. Rozpoczyna się zastosowaniem zeszytu obserwacji, dzienniczka mikcji oraz reżimu płynowego polegającego na ograniczeniu spożywania płynów wieczorem oraz wprowadzeniu zakazu spożywania płynów w nocy. Szczególną uwagę należy zwrócić na rodzaj przyjmowanych płynów. Zaleca się picie płynów obojętnych (woda, soki, słaba herbata), natomiast unikanie napojów gazowanych zawierających kofeinę oraz bogatych w wapń (mleko, kakao, płynna czekolada). Czas, od którego należy stosować ograniczenia płynowe oraz ilość płynu, ustala się po przeanalizowaniu dzienniczka mikcji.

II etap (po 3-miesięcznym nieskutecznym postępowaniu etapu I) obejmuje podawanie leków lub stosowanie alarmu wybudzeniowego.

Etap I można zastosować również u pacjenta, który nie spełnia kryterium wiekowego rozpoznania MMN.

W przypadku objawów popuszczania moczu w ciągu dnia lub nieprawidłowych wyników badań moczu lub USG jamy brzusznej należy rozpocząć dalszą diagnostykę układu moczowgo bez względu na wiek dziecka.

Piśmiennictwo:

Neveus T., Eggert P., Evans J. i wsp.: Evaluation of and Treatment for Monosymptomatic Enuresis: A Standardization Document From the International Children's Continence Society, The Journal of Urology. 2010: 183.
Wytyczne postępowania diagnostyczno-terapeutycznego z dzieckiem moczącym się w nocy. Zalecenia opracowane przez grupę ekspertów Polskiego Towarzystwa Urologii Dziecięcej oraz Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej, Warszawa 2012.

Zobacz także

Moczenie u dzieci »
Nie ignorujmy nocnego moczenia u dzieci »
Monosymptomatyczne moczenie nocne »
Czy moczenie u 7-latka mieści się w granicach normy? »
Zmętnienie moczu i moczenie nocne u 4-letniego dziecka »