Prawidłowa waga 1,5-rocznego dziecka

Pytanie nadesłane do redakcji

Ile powinno ważyć 1,5-roczne dziecko?

Odpowiedział

Dr n. med. Piotr Dziechciarz
Klinika Pediatrii
Warszawski Uniwersytet Medyczny

Wzrastanie, a więc i przybywanie na wadze u każdego dziecka przebiega indywidualnie. Jest ono zależne od czynników genetycznych oraz środowiskowych (np. odpowiednie żywienie). Nie ma więc ustalonej uniwersalnej, wzorcowej wagi dla wszystkich dzieci w wieku 1,5 roku.

Natomiast aby ocenić czy dziecko prawidłowo rośnie, należy użyć siatek centylowych, które znajdują się w każdej książeczce zdrowia dziecka. Posługując się nimi, możemy porównać masę czy długość ciała dziecka z parametrami rozwojowymi jego rówieśników tej samej płci. Możemy dowiedzieć się, czy nie odstaje od norm populacyjnych, które zawierają się między 3. a 97. centylem. Możemy także sprawdzić, czy nie zachodzą rażące dysproporcje między wagą i wzrostem malucha, co mogłoby świadczyć o niedożywieniu lub nadwadze. Jeśli pozycje centylowe masy ciała i wysokości nie różnią się o więcej niż 2 kanały centylowe to te proporcje uznaje się za prawidłowe.

Jednak ważniejsze od jednorazowego porównania jest śledzenie indywidualnego tempa rozwoju dziecka. Przy każdej profilaktycznej wizycie lekarskiej powinno się zważyć dziecko i zmierzyć długość jego ciała, nanosząc wyniki na siatki centylowe. Zwykle dziecko rozwija się wzdłuż którejś z linii oznaczających, jaki procent populacji jest od niego mniejszy (lżejszy). Nagły spadek lub wzrost na niższe lub wyższe kanały centylowe może świadczyć o chorobie. Metoda długofalowej oceny jest na świecie powszechnie uznawana za najlepszy sposób analizy rozwoju fizycznego dziecka.

Piśmiennictwo:

Kliegman R., Stanton B., Geme J. i wsp.: Nelson Textbook of Pediatrics. Saunders 2011, wyd. 19

Data utworzenia: 30.09.2011
Prawidłowa waga 1,5-rocznego dzieckaOceń:
(2.00/5 z 1 ocen)
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu
    • Ania
      2017-06-30 14:27
      Witam mój synek ma rok i 8 mcy ijest strasznym niejadkiem. Kazdym jedzeniem się brzydzi, nie chce niczego dotknac ani posmakowac. Do roku jadł wszytsko co mu podalam, każda zupke, jogurt, wypil mleko. Jak skoczył roczek przestał jeść. przez cały dzien zje pól bułki, wypije 150ml bobofruta, raz mleko 240ml na noc, i w miedzy czasie skubnie kilka chrupek i paluszek. Nawet słodyczy nie chwyci ani zadnego owoca, nic co jest mokre. Wazy 14 kg i rozwija sie raczej prawidłowo. Martwie się ze nie chce nic jesc, prosze o porade do kogo mam sie zwrócic do jakiego lekarza z nim pojsc?? Dodam iz robilam badanie krwi i kału na obecnosc owsików i wszytskie wyniki były bardzo dobre.odpowiedz

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Aplikacja Moje Dziecko

Korzystając ze stron oraz aplikacji mobilnych Medycyny Praktycznej, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz zgodnie z polityką Medycyny Praktycznej dotyczącą plików cookies